370 tysięcy ósmoklasistów – w tym ponad 20 tysięcy na Lubelszczyźnie – rozpoczyna dziś egzaminy kończące ten etap kształcenia. Dziś o 9.00 egzamin z języka polskiego, we wtorek z matematyki, a w środę – z języka obcego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewniają, że mimo strajku nauczycieli egzaminy odbędą się zgodnie z planem. Kuratorium Oświaty w Lublinie nie otrzymało sygnałów od dyrektorów placówek o problemach przy ich organizacji. Szkół podstawowych w regionie, w których mają się odbyć egzaminy jest ponad 980.
To pierwszy egzamin ósmoklasistów po wprowadzonej przez obecny rząd reformie edukacji. Dla uczniów jest on przepustką do szkół średnich – od wyników zależy do jakiej szkoły się dostaną. Egzamin jest obowiązkowy, uczeń aby skończyć szkołę podstawową musi do niego przystąpić. Wyjątkiem są laureaci olimpiad.
– Egzamin wieńczy naukę w szkole podstawowej i weryfikuje zdobywaną przez osiem lat wiedzę – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju, Marian Kurzyna: – To jest pierwsza brama, która czeka młodego człowieka w tej karierze oświatowej. Jest to podstawa rekrutacji do szkół średnich. Brane są tutaj pod uwagę dwa czynniki: z jednej strony wynik egzaminu, a z drugiej – wyniki na świadectwie końcowym ośmioklasisty z określonych przedmiotów, które szkoła średnia sobie określa. Dodatkowe aspekty to punkty za sukcesy w konkursach przedmiotowych.
Wyniki egzaminu mają być znane 14 czerwca.
Dzisiaj jest też ósmy dzień strajku zorganizowanego w szkołach i przedszkolach przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Bierze w nim udział także część nauczycieli z oświatowej Solidarności i niezrzeszonych w związkach.
Wczoraj (14.04) premier Mateusz Morawiecki poprosił nauczycieli, by egzaminy ósmoklasistów odbyły się bez zakłóceń i by zawiesili protest na święta. Zaznaczył, że tak jak wcześniej obiecał, zaraz po świętach rusza inicjatywa nauczycielskiego okrągłego stołu.
CZYTAJ: Morawiecki: chcemy, aby podwyżki dla nauczycieli nastąpiły jak najszybciej
ZAlew / TsF / IAR (opr. DySzcz)
Fot. archiwum