Centrum przesiadkowe przy ul. Peowiaków było długo wyczekiwane przez kierowców i rowerzystów, a także pasażerów pociągów, autobusów i taksówek. Punkt to dla nich udogodnienie, a dla miasta – sposób na rozwiązanie problemów komunikacyjnych oraz krok w stronę ekologii. Projekt objął także zakup nowoczesnych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zamościu. Łączna wartość przedsięwzięcia to 16 milionów złotych.
– O potrzebie tej inwestycji mówiło się od wielu lat – przyznaje Piotr Zając, wiceprezydent Zamościa. – W ostatnim czasie bardzo rozwinęła się turystyka. Odwiedzają nas goście z Polski i z zagranicy. Zamość jest też bazą wypadową na Roztocze. Teraz komunikacja będzie łatwiejsza.
Mieszkańcy miasta doceniają inwestycję. – Piękny dworzec będzie służył nam przez długie lata – cieszą się.
– To miejsce przyjazne rowerzystom. Można tu przechować swój jednoślad i np. wybrać się z przewodnikiem na zwiedzanie miasta – podkreśla Joanna Liberadzka-Duras z Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu.
– Hub komunikacyjny to jeden z elementów. Głównym zadaniem realizacji tego projektu był zakup 10 autobusów niskoemisyjnych oraz szereg rozwiązań związanych z wyposażeniem informatycznym dla MZK, które mają się przyczynić do tego, by sprawnie realizować rozkłady jazdy oraz gospodarkę magazynową w technologiach IP – wyjaśnia Tomasz Kossowski z Urzędu Miasta Zamość.
– Nowe autobusy mają nowoczesne wyposażenie. Prezentują „domowy” wystrój – uważa Krzysztof Szmit, prezes MZK w Zamościu.
– Jest elegancko i estetycznie. Poprawił się znacznie komfort jazdy – dodaje jeden z kierowców.
Wstępem Zamościa do tzw. zielonej energii jest powstanie słupka służącego do zasilania pojazdów elektrycznych.
Miasto będzie zabiegać również o to, żeby przy centrum przesiadkowym zatrzymywały się busy.
Z kolei ci, którzy nie mają rowerów, mogą skorzystać z wypożyczalni. Tam też dostępne są mapy rowerowe miasta.
AlF / opr. MatA
Fot. Aleksandra Flis