Janusz Szewczak o upadku elit

2887197 lg

„Koniec świata starych elit” – to tytuł książki autorstwa Janusza Szewczaka (na zdj.). Praca została wyróżniona na Targach Książki Katolickiej Fenix w Krakowie. Kim są i kto tworzy elity? O to spytał autora Wojciech Brakowiecki.

– W książce raczej mówię o braku elit, o ich upadku. Problem ten zaczyna być światowy. Jeśli zapytamy młodzież, kogo zaliczymy do elit, to myślę, że na liście znalazłby się Robert Lewandowski, Krzysztof Piątek oraz jakoś słabo śpiewająca panna, która często pokazuje się w mediach. Celebryci jednym słowem. Co świadczy o tym, że bardzo mylimy pojęcia. (…) Kiedyś za elitę uznawano najlepszych z najlepszych, ludzi o szczególnych zaletach, cnotach umysłu, intelektu i moralności.

W takim razie dlaczego pozwalamy, aby obecnymi elitami byli tacy, a nie inni?

Wydaje mi się, że jest jednak dość beznadziejnie. To oczywiście nie znaczy, że nie ma ludzi mądrych, szlachetnych, wykształconych, którzy są takimi wzorcami do naśladowania, którzy tworzą wysoką kulturę. Te nasze elity są wyjątkowo tragicznie doświadczone. (…) Stawiam tezę, że wiele elit upadło nie przez suszę, czy wojnę, czy głód, czy zimę stulecia, ale przez utratę cnót obywatelskich. Jeśli sumienia nie będą zahartowane również w sferze wartości chrześcijańskich, to będzie miała Europa i świat ogromne problemy. (…) Bardzo liczę na to, że zbliża się nowych ludzi plemię, które odmieni naszą ziemię. Paradoksalnie, to młode pokolenie, nowoczesne w sensie kontaktu z nowymi mediami, nauką, techniką, jest bardziej konserwatywne w poglądach niż pokolenie średnie. I wydaje mi się, że oni będą wracać do korzeni – powiedział gość Wojciecha Brakowieckiego.

Janusz Szewczak – prawnik, analityk gospodarczy, publicysta ekonomiczny, autor i współautor kilku książek, specjalista z zakresu finansów, prawa finansowego, bankowości i makroekonomii. W latach 1977-94 był pracownikiem naukowym i wykładowcą Zakładu Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, również wykładowca Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informacyjnej w Warszawie. Były członek zarządu spółki-córki PZU SA. Autor opinii i ekspertyz, ekspert Komisji Śledczej ds. Nieprawidłowości dotyczących procesu prywatyzacji sektora bankowego w Polsce oraz Komisji Śledczej ds. prywatyzacji PZU SA. Od 2008 r. Główny Ekonomista Kasy Krajowej SKOK, od 2015 r. poseł VIII Kadencji Sejmu RP z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu chełmskim. Obecnie wiceprzewodniczący Komisji Finansów Publicznych oraz przewodniczący Podkomisji ds. Instytucji Finansowych. Publikuje felietony i artykuły prasowe m.in. w Sieci, Gazecie Polskiej, Niedzieli, Tygodniku Solidarność, Wpisie; portalach: wPolityce, Niezależna.

WB / opr. SzyMon

Fot. archiwum

 

Exit mobile version