Lublin, po Łodzi, jest drugim miastem w Polsce, które opracowało Księgę Standardów z wytycznymi dla właścicieli lokali. Głównie chodzi o uporządkowanie przestrzeni publicznej deptaka na Krakowskim Przedmieściu, placu Króla Władysława Łokietka oraz placu Litewskiego.
– Lubelska Księga Standardów opisuje i będzie pomagać przedsiębiorcom, właścicielom kamienic, zarządcom funkcjonowanie w tym miejscu – podkreśla Marek Poznański, menadżer Śródmieścia. – Każdy kto tutaj działa dostanie gotowca. Od poniedziałku (08.04) będzie on również dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin. Przestrzeń została opisana w najdrobniejszych szczegółach, to co i gdzie może się znajdować – dodaje.
– Chodzi o jednoznaczne wskazanie tego, co jest pewnym standardem, ale nie ujednolicenie. Jednolitość to nie jest coś, co jest właściwe w przestrzeni tak zróżnicowanej – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.
– Każdy przedsiębiorca wie już, że podesty w ogródkach na Krakowskim Przedmieściu są wykluczone – zaznacza Poznański. – Została wskazana przestrzeń pod festiwale. Oprócz tego podczas imprez współorganizowanych z miastem witryny sklepowe nie będą zasłaniane tak, jak było do tej pory – dodaje.
– Zawieramy umowy cywilno-prawne – podkreśla Agnieszka Mochol-Dul, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarowania-Mieniem Urzędu Miasta Lublin. – W tych dokumentach znajdą się pewne prawa i obowiązki przedsiębiorców, którzy tutaj prowadza ogródki gastronomiczne. Jednym z nich będzie bezwzględne przestrzeganie Lubelskiej Księgi Standardów. Można powiedzieć, że prowadzimy za rękę tego przedsiębiorcę – dodaje.
Lubelska Księga Standardów już obowiązuje wszystkich właścicieli lokali przy deptaku i placu Litewskim. W najbliższym czasie ma zostać poszerzona o kolejne miejsca między innymi Stare Miasto, ulice Lubartowską, ulicę Narutowicza i ulicę Zamojską.
ZAlew / opr. PaW
Na zdjęciach: Prezentacja Lubelskiej Księgi Standardów, Lublin, 04.04.2019, fot. Piotr Michalski