W jedynej w Europie parafii neounickiej w Kostomłotach trwają ostatnie przygotowania do świąt wielkanocnych. Główne uroczystości będą odbywać się w zabytkowej siedemnastowiecznej cerkwi pw. Świętego Nikity. Zgodnie z tradycją dziś wierni przystroili wnętrze świątyni na biało.
Zgodnie z miejscowym zwyczajem, w Wielką Sobotę ksiądz odwiedza swoich wiernych, aby poświęcić pokarm.
– Ponieważ nasza parafia jest parafią bardziej personalną, to parafianie są niesamowicie rozsiani po dosyć szerokim terenie – mówi ksiądz Piotr Witkowicz z parafii neounickiej w Kostomłotach: – W związku z tym odwiedzamy naszych parafian w wioskach, ale także jedno poświęcenie odbywa się w naszej cerkwi. Ludzie przychodzą ze święconkami. Niekoniecznie jest to tak symboliczne, jak w kościołach rzymskokatolickich, gdzie przynosi się po jajeczku i po kiełbasce. Przynosi się konkretną ilość tej święconki, żeby spożywać święcone jedzenie w trakcie całych świąt, nie tylko śniadania wielkanocnego.
– Do świąt przygotowuję się tak, jak przygotowywała się moja mama – mówi pani Maria z Kostomłotów: – Na stole będą żurek, jajka, własnej roboty kiełbasa, schab. Podstawą naszego świątecznego śniadania są jednak jajka i żurek. Będzie też święconka.
Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają się w sobotę w nocy, tzw. Wielikojim Powieczerijem: – To modlitwa poprzedzająca liturgię Zmartwychwstania Pańskiego. Rozpoczyna się 30 minut po północy, natomiast o północy rozpoczynamy już uroczyste obchody Zmartwychwstania Pańskiego – zaznacza ksiądz Piotr Witkowicz: – W kościele rzymskim jest to tzw. Wigilia Paschalna. Tak jest i u nas. Jest to liturgia, która kończy się procesją rezurekcyjną. Nie czekamy na rezurekcję na godzinę 6.00, tylko od razu po zakończeniu liturgii, czyli w okolicach godziny 3.00 nad ranem wychodzimy z cerkwi zwiastując światu zmartwychwstanie Chrystusa, obchodząc cerkiew trzy razy dokoła.
– Będziemy chodzić wkoło świątyni w procesji, śpiewając tropariony o Zmartwychwstaniu Pańskim – mówi proboszcz parafii neounickiej w Kostomłotach, ks. Zbigniew Nikoniuk: – Nasi parafianie znają przynajmniej kilka melodii tychże świętych tekstów.
Parafia neounicka w Kostomłotach jest parafią katolicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Liczy 123 wiernych.
MaT (opr. DySzcz)
Fot. Małgorzata Tymicka