Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęła się XXVI Ogólnopolska Konferencja Aktualności Psychologicznych Aktualia 2019. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Każde pokolenie ma swój kryzys”.
– Szukamy odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z kryzysami psychicznymi na różnych etapach życia. A kryzysy zdarzają się także wśród coraz młodszych osób – podkreśla dr Andrzej Januszewski z Instytutu Psychologii KUL. – Każdy kryzys wywołuje specyficzny rodzaj lęku. Polega on na tym, że człowiek staje wobec wyzwań życiowych, podejmując role zawodowe i rodzicielskie, będąc przyjacielem czy małżonkiem i czasem sytuacja tak go przerasta, że nie jest w stanie sprostać temu wszystkiemu. Doświadcza wówczas tak zwanego leku dezintegracyjnego.
– Kryzys to nieuchronny element naszego życia. Każdemu się on przydarzy, wcześniej czy później. Jest zawsze taką sytuacją, że, jeżeli ją przepracujemy, może nam przynieść rozwój osobisty – stwierdza dr Małgorzata Łysiak, kurator Koła Naukowego Studentów Psychologii KUL. – Literatura psychologiczna mówi, że bez kryzysu rozwój osobowości nie jest możliwy.
– Rozwiązywanie kryzysów życiowych stawia nas w sytuacji „pomniejszego stawania się człowiekiem”. Ucząc się, zyskujemy pewne podpowiedzi. Dzięki temu jesteśmy bardziej wrażliwi na losy innych ludzi – mówi dr Andrzej Januszewski.
– Kryzysy zdarzają się już od najmłodszych lat. Psychologia ma tu pole do znajdowania rozwiązań dla poszczególnych kryzysów – dlaczego tegoroczna konferencja dotyczy tej tematyki tłumaczy Magdalena Dec, prezes Koła Naukowego Studentów Psychologii KUL.
– U dzieci i młodzieży nasilenie kryzysów wydaje się większe niż kiedyś. Jest to związane głównie z tym, co się dzieje wokół rozwoju technologii medialnych, nowych form uzależnień, innego stylu życia dorosłych – mówi dr Małgorzata Łysiak. – Zmiany społeczno-kulturowe są tak silne, że dorośli uważają, iż dzieci sobie po prostu poradzą. Zaniedbują podstawowe potrzeby dziecka: uczucia, więzi, potrzebę przynależności i bezpieczeństwa. Młodzi ludzie są często pozostawieni samym sobie.
– Powinniśmy przede wszystkim pracować nad profilaktyką, czyli chronieniem dzieci i młodzieży przed wpadaniem w kryzys, uczeniem ich rozmawiania o emocjach i problemach. To nie jest tak, że dziecko się rodzi i ma kryzys. To nie jest tak, że rodzi się z myślami samobójczymi. Pojawiają się one z różnych powodów. I zawsze pierwszym narzędziem pomocowym jest osoba bliska: rodzic czy szkoła. Psycholog i psychiatra to ostateczność – dodaje dr Małgorzata Łysiak.
XXVI Ogólnopolska Konferencja Aktualności Psychologicznych Aktualia 2019 potrwa na KUL-u do czwartku.
SuPer / opr. ToMa
Na zdj.: XXVI Ogólnopolska Konferencja Aktualności Psychologicznych Aktualia 2019, 08.04.2019, fot. Piotr Michalski