Leszek Kańczugowski: Katedra Notre Dame to serce Paryża

001 826

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że paryska katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu 5 lat. Pożar, który wybuchł w świątyni w poniedziałek (15.04.2019), doprowadził do zawalenia się iglicy i dachu. Struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

Po pożarze katedry Notre Dame

– Bardzo lubię muzykę sakralną. Katedra Notre Dame organizuje nadzwyczajne koncerty, których często tam słucham. Przyjeżdżają tu artyści z całego świata. Wydarzenia gromadzą tłumy – mówił na antenie Polskiego Radia Lublin lublinianin Leszek Kańczugowski, od 30 lat mieszkający w Paryżu. Gość ukończył historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Katedra Notre Dame to serce Paryża. Nadzwyczajna architektura i wyjątkowe wnętrze z jednymi z najokazalszych organów w Europie. O witrażu w kształcie rozety mówi się, że jest to najpiękniejsze okno europejskie. To miejsce symboliczne nie tylko dla katolików. Tu odbywały się historyczne wydarzenia i spotkania. Tutaj Napoleon sam się koronował. To tu w najtrudniejszych chwilach jednoczyli się Francuzi. Tam czuje się tę historię. To miejsce ma ducha zaklętego w architekturze. Rocznie katedrę odwiedza 13 milionów ludzi, by podziwiać ją i modlić się tutaj – tłumaczył.

– Nie dziwi gest francuskich miliarderów, którzy postanowili przekazać ogromne wsparcie finansowe na odbudowę katedry Notre Dame. W bardzo trudnych sytuacjach ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z religią i Kościołem, potrafią się zjednoczyć. To właśnie cenię u Francuzów. Każdy z nich miał ból serca na wieść o tym, że katedra płonie. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Absolutnie nadzwyczajne są także m.in. reakcje polskie. Trudno powiedzieć, ile czasu zajmie odbudowa. Tym bardziej, że Francja ma aktualnie problemy finansowe. Świat powinien pomóc – podkreślał Leszek Kańczugowski.

Stowarzyszenie Lubliniana w Paryżu

Leszek Kańczugowski jest założycielem Stowarzyszenia Lubliniana w Paryżu. – To symbol moich korzeni i tożsamości. Od 30 lat mieszkam w Paryżu, ale Lublin jest dla mnie ważnym miejscem. Tutaj studiowałem i byłem otoczony grupą znakomitych profesorów. Stowarzyszenie podejmuje różnorodne inicjatywy, które skupiają się wokół cywilizacji europejskiej. Wydaliśmy m.in. 3 książki. Ostatnią z nich jest publikacja w języku francuskim pt. „Lublin – Paris – Lublin” (2018), która opisuje historie podróży z Lublina do Paryża i z Paryża do Lublina 20 znakomitych postaci przez 700 lat. Pojawiają się liczne głosy ws. przetłumaczenia książki na język polski. Potrzeba na to czasu – podsumował.

Z gościem rozmawiała Magda Grydniewska.

MaG / opr. MatA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version