Antoni Pączek, prezydent Lublina w latach 1927-1929, stał się bohaterem młodzieży. Dwóch uczniów Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie – Piotr Polakowski oraz Jan Warchocki – postanowiło przypomnieć tę postać. Okazją do tego był projekt „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji” Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Fot. wikipedia.org
– Prezydent Pączek zasłużył się dla Lublina – mówi Warchocki. – Fascynujące jest to, że wybudował elektrownie, otworzył publiczną komunikację miejską, co w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne – dodaje.
– Miasto mu wiele zawdzięcza, ponieważ zrealizował wiele inwestycji – zaznacza w rozmowie z Radiem Lublin Polakowski. – Doprowadził na przedmieścia sieć elektryczną – dodaje.
– Już na początku II wojny światowej Pączek był współautorem rozważań na temat kampanii wrześniowej, a później działając pod pseudonimem „Młot” przechowywał różne dokumenty Armii Krajowej lub innych niepodległościowych organizacji. Prowadził w domu niejako archiwum podziemnych wydawnictwa – opowiadają uczniowie. – Informacje o polityku są niewątpliwie trudne do znalezienia. Chociaż ostatnio pojawia się coraz więcej artykułów poświęconych jego osobie. Jeden z jego krewnych mieszkających w Sosnowcu publikuje takie właśnie artykuły – dodają.
– Byliśmy w dwóch szkołach, gdzie poprowadziliśmy lekcje opowiadając uczniom o tej postaci – zaznacza Warchocki. – Dodatkowo złożyliśmy wniosek o nazwanie jednej z ulic w mieście imieniem Antoniego Pączka – dodaje.
– Młodzież jest ze mną w stałym kontakcie i wie w jaki sposób należy postępować – podkreśla radny Marcin Nowak. – Dołożę wszelkich starań, żeby ten wniosek został zaopiniowany jak najszybciej i najskuteczniej. To jest bardzo ważna kwestia, żebyśmy wspierali inicjatywy oddolne – dodaje.
Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Zespół do spraw Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych, wniosek uczniów trafi do Rady Miasta – ma się to stać przed końcem tego roku szkolnego.
MaK / opr. PaW
Fot. nadesłane