Lubelskie: nauczyciele przerywali strajk, by zasilić komisje egzaminacyjne

img 8645 3

Część placówek na Lubelszczyźnie zdecydowała się na zawieszenie strajków, również niektórzy protestujący nauczyciele postanowili zasilić komisje egzaminacyjne. Na zachodzie regionu w większości placówek oświatowych protest trwa, jednak nie wpłynęło to na organizację egzaminów gimnazjalnych.

Puławy

W puławskich szkołach mimo trwającego strajku ponad 350 gimnazjalistów przystąpiło do części humanistycznej. – Wszystko odbyło się zgodnie z planem – zapewnia Anna Maj, kierownik Działu Edukacji, Spotu i Spraw Społecznych puławskiego urzędu miasta. – Do tej pory mamy informacje, że strajkują wszystkie szkoły oprócz Szkoły Podstawowej nr 4, 4 puławskie przedszkola, zaś w pozostałych placówkach dzieci mają zapewnioną opiekę. W Puławach funkcjonuje 9 szkół i 12 przedszkoli prowadzonych przez miasto.

W sąsiedniej Końskowoli strajk zawieszono, uczniowie wrócili do placówki, a lekcje odbyły się normalnie. – Była do decyzja osób strajkujących, a powodem było przykre dla nas zdarzenie – mówi Beata Antolak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Końskowoli. Wczoraj zmarła 8-klasistka, poważnie chora na serce. Dziewczynka czekała na przeszczep. W związku z tą tragedią nauczyciele postanowili zawiesić strajk.

Biała Podlaska

Z terenów podlegających pod bialską delegaturę Kuratorium Oświaty do egzaminów gimnazjalnych przystąpiło prawie 2600 uczniów. Egzamin mimo akcji protestacyjnej nauczycieli odbył się bez zakłóceń.

– O godz. 9.00 100% szkół przystąpiło do części humanistycznej – mówi dyrektor bialskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie Małgorzata Kiec. – Są to szkoły w mieście Biała Podlaska, powiatach: parczewskim, bialskim i radzyńskim.

Czytaj też: Lublin: pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych bez zakłóceń

– O godz. 8.00 pracownicy wydziału edukacji byli we wszystkich szkołach, w których przeprowadzany jest egzamin gimnazjalny, sprawdzali czy szkoła jest przygotowana do egzaminu, czy są składy zespołów nadzorujących. Szybko uzyskaliśmy informacje, że egzamin odbędzie się normalnie – mówi naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Stanisław Romanowski.

– Mimo akcji strajkowej odbywającej się w szkole udało się zorganizować komisję – zaznacza Przemysław Olesiejuk, dyrektor II LO w Białej Podlaskiej. – Część nauczycieli, którzy nie podjęli akcji strajkowej pracuje w komisji ze strony szkoły oraz niewielka ilość została zaproponowana z innych szkół.

Zamość

Jak informuje prezes ZNP Teresa Sidoruk w powiecie bialskim 7 placówek w związku z egzaminem gimnazjalnym zawiesiło protest. Tak było m.in. w szkole w Łomazach, Sławatyczach, Sosnówce czy Hałasach. Bez komplikacji rozpoczął się egzamin gimnazjalny w Zamościu.

– Jesteśmy dobrej myśli – mówi dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość, Agnieszka Kowal: – Mamy nadzieję, że jakoś przebrniemy przez ten strajk. Nauczyciele mają do niego prawo i nikt im nie może tego zabronić, ale zwracamy się z prośbą, żeby nie piętnować tych nauczycieli, którzy nie będą strajkowali, bo jest to dobra wola każdego z pracowników oświaty czy przystąpią do strajku czy nie.

Według danych z godzin przedpołudniowych w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych w strajku uczestniczy około 50% zamojskich nauczycieli. W przedszkolach to około 29% kadr. Strajk zakończyli nauczyciele z Przedszkola nr 4, a jutro (11.04) do pracy zamierzają wrócić pracownicy Przedszkola nr 12.

Podczas zwołanego dziś briefingu prasowego wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk podziękowali dyrektorom, samorządom i nauczycielom za sprawne przeprowadzenie egzaminów. Na tzw. listę rezerwową wpisało się około 500 nauczycieli, którzy wyrazili chęć pomocy przy egzaminach.

Z informacji Radia Lublin wynika jednak, że w większości to dyrektorzy, działając w porozumieniu, sami postarali się o sprowadzenie do siebie nauczycieli z innych szkół.

ZAlew, ŁuG, MaT, AlF / opr. KS

Fot. Małgorzata Mościcka

Exit mobile version