Lubelskie: strajk nie przeszkodził w egzaminach

strajk2

Egzaminy w cieniu strajku… Punktualnie o godzinie 9.00 uczniowie klas ósmych przystąpili do testu z języka polskiego. Najtrudniejszym zadaniem była dłuższa wypowiedź pisemna, czyli do wyboru – wypracowanie na podstawie „Małego Księcia” lub rozprawka o wartościach w życiu. 

Według danych Kuratorium Oświaty w Lublinie przeprowadzenie egzaminu w całym województwie odbyło się bez problemów. Natomiast uczniowie przyznają, że strajkowe tło było stresujące, ale w ostatnich dniach starali się skupić na powtórkach.

CZYTAJ TAKŻE: Nauczyciele strajkują, 8-klasiści zdają egzaminy

– Baliśmy się, że przez strajk egzamin się może nie odbyć, bo były takie pogłoski. Ale wszyscy się przygotowaliśmy. Cały tydzień jeszcze wszystko powtarzaliśmy, więc chyba poszło dobrze. Były łatwe zadania. Najtrudniejsze była oczywiście rozprawka. Szkoła zadbała o to, żeby komisje były pełne. Choć na początku miały być trzy osoby, to jednak były dwie, ale nie sprawiało to większych problemów – mówili ośmioklasiści.

– Moi uczniowie zdawali dziś egzamin. My należymy do grupy strajkującej kolejny dzień  Mijamy się z uczniami na korytarzu, życzyliśmy sobie powodzenia: my im, a oni nam – mówi Agata Poręba, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. –  Ta rzeczywistość jest niełatwa dla nauczycieli. Zdecydowanie wolelibyśmy stać koło nich. Ale myślę, że uczniowie też rozumieją naszą sytuację.

Egzamin ośmioklasistów przebiegł bez kłopotów

– Komisje zostały skompletowane, takie jak były planowane od początku. Są w nich nauczyciele z naszej szkoły oraz z innych szkół z Lublina – wyjaśnia Katarzyna Orzeł dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. – W komisjach są nauczyciele, którzy od samego początku nie strajkowali.

– Nasza szkoła nie przystąpiła do strajku w takiej formie – informuje Barbara Wanat, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie im. Partyzantów Lubelszczyzny. – Pracujemy, w szkole odbywają się normalne planowe zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne. Nasi nauczyciele wspierali inne placówki w organizacji egzaminu.

– To trudny czas dla nas wszystkich – stwierdza wicestarosta tomaszowski Jarosław Korzeń. – W powiecie tomaszowskim odbyły się egzaminy gimnazjalne. Dzisiaj trwają bez przeszkód egzaminy ośmioklasistów. Nauczyciele przyszli, zawiesili strajk. Chwała im za to.  

– Pracownicy poszczególnych placówek oświatowych sami określają się, czy przystępują do strajku danego dnia. Było kilka sytuacji, że dziś szkoła nie strajkowała dla przeprowadzenia egzaminu, natomiast jutro może przystąpić ponownie do strajku – stwierdza Włodzimierz Kosior, wiceprezes Zarządu Okręgu Lubelskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Co z maturami?

– Egzaminy ośmioklasistów odbywają się bez najmniejszych przeszkód. Natomiast teraz myślimy o maturzystach. Bo te niepokojące sygnały od Związku Nauczycielstwa Polskiego drażnią maturzystów i ich rodziców – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Chcemy wyjaśnić sobie z organami prowadzącymi wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, jak to wygląda w poszczególnych powiatach.

– Chciałbym powiedzieć, że w Lublinie wszystko jest w porządku, ale powiedzieć tak nie mogę – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania. – Oczywiście możemy pomóc w organizacji matur i z tym sobie bez problemu damy radę, ale warunkiem dopuszczenia do egzaminu dojrzałości jest otrzymanie świadectwa zakończenia szkoły średniej. Czyli trzeba zwołać radę pedagogiczną, na której będzie kworum nauczycieli. I ta rada ma przeprowadzić klasyfikację. Zdecydowana większość dyrektorów szkół informuje nas, że nie będzie z tym problemu. Ale czy tak będzie w każdej placówce? Tego dziś powiedzieć nie mogę.

– Ogromna większość dyrektorów szkół informuje nas o tym, że obrady klasyfikacyjne odbędą się bez problemów – dodaje Teresa Misiuk, kurator oświaty w Lublinie. – Są jednak i takie sytuacje,  w których dyrektor mówi, że rada pedagogiczna jest zaplanowana, ale nie jest pewien, czy uda się ją przeprowadzić w normalnym terminie. W bardzo wielu przypadkach nauczyciele wykazali się odpowiedzialnością, czyli na ten jeden dzień, w którym odbędzie się rada pedagogiczna, zawieszają udział w strajku, aby uczniowie mogli otrzymać świadectwa ukończenia liceum czy technikum.

Według danych kuratorium protestuje mniej szkół niż w piątek. Obecnie jest to 32% placówek. Również według danych okręgu lubelskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego spada liczba placówek uczestniczących w strajku, jednak na razie nie są znane dokładne dane. Wiadomo natomiast, że od strajku odchodzą głównie przedszkola i szkoły podstawowe. 

MaK / opr. ToMa

CZYTAJ TAKŻE: Egzamin ósmoklasisty w cieniu strajku nauczycieli

Exit mobile version