Pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych w Lubelskiem przebiegł bez zakłóceń i przy pełnych składach egzaminacyjnych. Z danych Kuratorium Oświaty w Lublinie wynika, że dziś (10.04) w strajku wzięło udział 39% szkół. Lubelski Związek Nauczycielstwa Polskiego swoich danych jeszcze nie podaje.
Do egzaminów przystąpiło blisko 20 tysięcy uczniów z województwa lubelskiego. Było bez zakłóceń, ale nie bez nerwów przyznają uczniowie. – Straszne zamieszanie i większy stres, niektórzy nauczyciele olali sobie to, często nie było ich w szkole. Same procedury trwały 15 minut, więc gdy siedzieliśmy w presji to dodatkowo podbiło nerwy.
Czytaj też: Lubelskie: nauczyciele przerywali strajk, by zasilić komisje egzaminacyjne
– Weźmy pod uwagę stres uczniów i ich rodziców – zaznacza Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. – Apelujemy o spokój i gwarantujemy, że liczba osób upoważnionych i wykwalifikowanych do przeprowadzenia egzaminów jest wystarczająca.
Pomagały osoby spoza kadry szkolnej
– Bardzo dziękujemy za zgłoszenia – nauczycieli emerytowanych, którzy spontanicznie reagowali na sytuację i chcieli wspomóc uczniów – mówi lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk. – Ich lista stale się powiększa.
– Nie przeprowadzilibyśmy egzaminu gimnazjalnego, gdyby nie pomoc nauczycieli z zewnątrz – zaznacza Katarzyna Orzeł, dyrektor gimnazjum nr XVIII w Lublinie. – W komisjach jest 22 osoby, z zewnątrz jest 14 osób. Codziennie do strajku nie przystępowało 7 osób i dziś 3 osoby zdecydowały się na chwilę przerwać strajk. Chcieliśmy, aby nasze dzieci odczuły to jak najmniej. W ubiegłym tygodniu byłam w każdej klasie, rozmawiałam z uczniami. Mówiłam, że w komisji mogą zobaczyć osoby, których nie znają.
Przerwali strajk na czas egzaminu
– Przerwałam strajk, bo chciałam być przy moich uczniach zdających egzamin – mówi nauczycielka języka polskiego Anna Zielińska. – Sądzę, że moja obecność wspiera moich wychowanków i uczniów. Do tego egzaminu przygotowywaliśmy się 3 lata, przed samym strajkiem jeszcze powtarzaliśmy materiał. Nie wyobrażałam sobie, aby tu nie być.
– Niektórzy uczniowie mają trudną sytuację, muszą teraz poprawiać oceny, nauczycielom zależy, aby uczniowie trzecich klas przeszli dalej – dodają gimnazjaliści. – Ostatnie dwa dni nie byliśmy w szkole, więc przez to przygotowanie mogło trochę „kuleć”.
Dziś uczniowie gimnazjów zdawali egzaminy z wiedzy o społeczeństwie, historii i języka polskiego. Kuratorium Oświaty w Lublinie, które dyżurowało dziś od godz. 6.00 rano, nie otrzymało żadnych zgłoszeń o zakłóceniach w przebiegu sesji egzaminacyjnej.
ZAlew
Egzamin gimnazjalny w XXIX LO im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, 10.04.2019, fot. Piotr Michalski