Trwają ostatnie przygotowania do „Majówki na Litewskim” w Lublinie, której towarzyszy hasło: „Święto dwóch Unii”. Zaplanowano uroczystości państwowe związane z ważnymi rocznicami i świętami. Mieszkańcy uczczą 15-lecie Polski w Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a także Święto Narodowe Trzeciego Maja.
1 maja
Jutro (01.05) w samo południe przed lubelskim ratuszem zostanie odśpiewany hymn Polski, następnie hejnalista odegra miejski hejnał, a potem zabrzmi „Oda do radości”. Następnie uroczystości przeniosą się na plac Litewski – mówi dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin, Michał Karapuda. – Inauguracja pikniku europejskiego to atrakcje dla rodzin: zabawy, warsztaty, gry interaktywne, konkursy wiedzy, prezentacja europejskich projektów, które zostały zrealizowane w Lublinie. Plac Litewski jest znakomitym przykładem, który łączy obie rocznice – stąd też hasło „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Pomnik Unii Lubelskiej znajdujący się na placu nawiązuje do wydarzeń sprzed 450 lat, zaś sam plac Litewski w ciągu ostatnich lat przeszedł gruntowną rewitalizację ze środków europejskich.
– Sekcja militariów proponuje lekcję historii ożywionej – mówi Piotr Krukowski z sekcji militariów Muzeum Lubelskiego w Lublinie. – W dniach 1-5 maja razem z zaprzyjaźnionymi rekonstruktorami zaprezentujemy umundurowanie, wyposażenie, uzbrojenie żołnierzy polskich z różnych okresów XX wieku, każdego dnia nawiązując do jednego czasu.
2 maja
– 2 maja jest Święto Flagi Państwowej. O godz. 10.00 odbędzie się uroczyste podniesienie flagi przed Urzędem Wojewódzkim w Lublinie, o godz. 10.30 przejdziemy na plac Litewski, gdzie również odbędzie się podniesienie flagi państwowej, zaś o godz. 11.00 tradycyjnie udamy się do ratusza, gdzie także nastąpi podniesienie flagi na maszcie. Chcemy podkreślić wagę barw narodowych w rocznicę Unii Lubelskiej oraz wejścia Polski do Unii Europejskiej – wyjaśnia Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.
– Warto odwiedzić Maszt Niepodległości i spojrzeć na piękną biało-czerwoną flagę, którą w 100-lecie odzyskania niepodległości zbudowaliśmy na rondzie im. Romana Dmowskiego – dodaje Michał Mulawa, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. – Szczególny piknik odbędzie się 1 maja w Puławach. Odwiedzi nas prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
3 maja
– Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja rozpoczynamy uroczystą sesją rady miasta w Trybunale Koronnym o godz. 9.00, później odbędzie się Msza święta w intencji ojczyzny w archikatedrze lubelskiej. Od godz. 11.45 będzie uroczysty apel na placu Litewskim. Jak co roku zapraszamy wszystkich mieszkańców od godz. 13.00 pod ratusz, gdzie rozpoczniemy „Polonez dla Lublina” – dodaje Michał Karapuda.
– Zapraszamy do wspólnego korowodu, który w tym roku zostanie poprowadzony przez deptak – mówi Bożena Baranowska, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej w Lublinie. – Przemarsz będzie prowadzony przez prezydenta miasta Lublin na plac Litewski. Tam po zakończonym polonezie odbędzie się koncert „Polskie tańce narodowe i regionalne”. Przygotowaliśmy również specjalny blok śpiewany – będą to utwory Stanisława Moniuszki, zatańczymy mazura z opery „Straszny Dwór”.
5 maja
– Stanisław Moniuszko to wielki, niezwykły Polak – zaznacza Bogna Bender-Motyka, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej. – W skansenie odbędzie się impreza plenerowa z udziałem artystów Teatru Muzycznego w muzealnych plenerach „Nie taki Straszny Dwór – opera w pigułce”. Jedną z niespodzianek będzie niezwykły polonez, który podejdzie pod dwór z Żyrzyna oraz mnóstwo innych, także słodkich, atrakcji.
Dodatkowo na fontannie multimedialnej na placu Litewskim 3 maja zostanie premierowo zaprezentowany pokaz „Unia Narodów”.
Wiele atrakcji czeka też na mieszkańców regionu. Piknik Europejski z udziałem pary prezydenckiej – Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy – odbędzie się w Puławach. Moc atrakcji na długi, majowy weekend przygotowało Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Do zwiedzania jest między innymi edukacyjna ekspozycja nawiązująca do hasła „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.
MaK
Fot. archiwum