Pierwszy w kraju ośrodek terapii NanoTerm został otwarty przy Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. To pierwsza lecznica, poza terytorium Niemiec, która oferuje terapię NanoTherm firmy MagForce do leczenia pacjentów z nowotworem mózgu. To nowy zabieg ogniskowego leczenia guzów litych.
Chluba Lublina
– Z punktu widzenia prestiżowego lokalizacja ośrodka przy naszym szpitalu ma niezwykłe znaczenie – mówi dyrektor szpitala klinicznego Radosław Starownik. – To docenienie ciężkiej pracy moich kolegów z neurochirurgi. Skoro zostaliśmy wybrani, jako jeden ośrodek w kraju to o czymś świadczy, to ważna rzecz dla mnie i szpitala. Odcinamy kupony popularności prof. Trojanowskiego.
Prof. Tomasz Trojanowski jest od lat uznawany za jednego z najwybitniejszych neurochirurgów nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Kierował Kliniką Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Nowe odkrycia w leczeniu
– Od lat klinik prowadzi badania nad skutecznym leczeniem nowotworów mózgu – mówi profesor Trojanowski. – Dotychczas stosowane sposoby, czyli chirurgia i radioterapia okazują się, że nie są wystarczająco skuteczne. Dlatego poszukuje się innych metod uzupełniania leczenia, tym od lat zajmowała się nasza klinika. Pojawiła się nowa metoda NanoTern, która polega na tym, że nano cząsteczki żelaza w specjalnej paście można umieścić w ścianach loży po usunięciu guza – ścianę po usunięciu możemy „wytapetować” tą substancją. Jeśli głowę pacjenta wstawi się w obszar działania mikrofalowego to dochodzi do podgrzania obszaru wokół nano cząsteczek.
– Urządzenie, którym dysponuje już lubelski szpital jest niezwykle precyzyjnym – wyjaśnia profesor Trojanowski. – Jest skomplikowane ponieważ podgrzewa określone obszary, dawka ciepła jest ściśle mierzona. Zostawiamy w polu obserwacyjnym niteczkowe termometry i w czasie naświetlania możemy śledzić co dzieje się z temperaturą, aby nadmiernie jej nie podnieść i nie uszkodzić zdrowego mózgu, a jednocześnie by uzyskać temperaturę szkodliwą dla nowotworu.
Pacjenci są już wybrani
– Liczymy na efekty i dobrą współpracę z niemieckim ośrodkiem – mówi profesor Radosław Rola kierujący Katedrą i Kliniką Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, następca na tym stanowisku profesora Trojanowskiego. – Planujemy coś, co jest rodzajem próby klinicznej, której z intencją jej wprowadzenia wychodzi ośrodek badawczy, uważając że metoda jest potencjalnie obiecująca, zaś finansowanie jest zapewnione przez MagForce za pośrednictwem grantu przyznanego szpitalowi. Będzie to 20 pacjentów, którzy już byli leczeni z powodu glejaka, są po operacji i trafiają ze wznową, celem reoperacji i implantacji nowego środka. Tacy pacjenci są najbardziej kłopotliwą grupą. Oni wyczerpali dotychczas stosowane metody leczenia wspomagającego i nie ma standardowego protokołu dalszego postępowania. Chcemy zaproponować tej grupie pacjentów terapię za pomocą NanoTerm i w ten sposób spróbować potwierdzić, że jest to metoda, która daje istotne statystycznie znamiennie wydłużenie przeżycia takiego pacjenta.
Profesorowie zaznaczają – by nie używać określenia przełom, czy rewolucja w walce z rakiem. Na takie wnioski jest stanowczo za wcześnie.
RMaj / opr. KS
Otwarcie ośrodka terapii NanoTherm, Lublin, 03.04.2019, fot. Mirosław Trembecki