Po 3 latach zadzwonił telefon. Teraz może uratować życie bliźniaczce genetycznej

dawca

Uczennica klasy IV technikum Zespołu Szkół nr 1 w Puławach Aleksandra Deputat może uratować życie niespełna 10-letniej dziewczynce. Wszystko dzięki rejestracji w bazie dawców szpiku. Po ponad 3 latach okazało się, że na pomoc czeka bliźniak genetyczny. Zabieg pobrania tej tkanki z talerza kości biodrowej wykonano kilka dni przed świętami Wielkiej Nocy.

Ratujemy życie

– To niesamowite uczucie – przyznaje Aleksandra Deputat: – Trzeba po prostu to przeżyć. Nie da się tego opisać. Teraz tylko czekamy, żeby się udało u tej dziewczynki. Jest satysfakcja, że komuś się pomogło, w sumie nic nie dając. Nic na tym nie tracimy, a możemy komuś uratować życie. A przed tą dziewczyną jest jeszcze całe życie. Telefon z fundacji dzwonił na lekcji biologii, więc nie odebrałam, ale tego samego dnia dostałam maila. Miałam przeprowadzone podstawowe badania krwi, moczu, USG – później zadzwoniła pani mówiąc, że wszystko jest w porządku.

Motywacja dla innych

– W naszej szkole od wielu lat organizowana jest akcja „Komórkomania” – mówi Lidia Nogowska, kierownik szkolenia praktycznego w ZS nr 1 w Puławach. – Jedna z uczennic stała się dawcą. To wzruszające dla nas. Procedury trochę trwają, jednak później jest efekt – posiadania genetycznego bliźniaka jest inspirujące dla ludzi, którzy mają szansę, by komuś pomóc.

Czytaj też: Zarejestrowała się w bazie dawców szpiku. Teraz może pomóc bliźniaczce genetycznej

– Możemy powiedzieć uczniom, że cała akcja ma sens. Jej przeprowadzanie jest niewymierne, bo uczeń się decyduje, rejestruje, jest w bazie, ale wydaje się to nierealne – zaznacza Robert Och, dyrektor ZS nr 1 w Puławach. – Fakt, że nasza uczennica znalazła gdzieś na świecie, swojego bliźniaka pokazuje, że akcja jest potrzebna.

Rejestracja trwa zaledwie chwilę

– Ola zarejestrowała się w 2016 roku podczas naszej pierwszej akcji, którą zorganizowaliśmy w szkole – dodaje Marzena Kitka, pedagog ZS nr 1 w Puławach. – Rejestracja jest bardzo prosta, wystarczy poświęcić zaledwie 2 minuty, przeprowadzamy krótki wywiad dotyczący przebytych chorób, dokonujemy wymazu poprzez pałeczki pocierając wewnętrzną stronę policzka, czyli zbieramy ze śluzówki. Materiał jest pakowany do koperty i wysyłany do fundacji DKMS. Później każda z osób otrzymuje legitymację, że jest zarejestrowana w bazie potencjalnych dawców szpiku i czekamy, że może będą potrzebni.

Zespół Szkół nr 1 w Puławach już czterokrotnie przeprowadzał akcję „Komórkomania”, czyli szkolną rejestrację potencjalnych dawców szpiku. W ostatniej akcji zarejestrowały się 54 osoby.

ŁuG

Fot. Fb Fundacja DKMS / archiwum

Exit mobile version