W PZL Świdnik została podpisana umowa o zakupie dla polskiej Marynarki Wojennej czterech śmigłowców AW101 produkcji włoskiej grupy Leonardo, właściciela świdnickiej fabryki.
W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki, sygnatariuszem jest minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W Świdniku od blisko 10 lat powstają elementy kadłuba tej maszyny. Polska kupuje wersję AW101 do zwalczania okrętów podwodnych wyposażoną w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych na polu walki.
Zarówno premier Morawiecki, jak i minister Błaszczak podkreślili między innymi, że to początek współpracy. – To początek modernizacji, w sensie możliwości Sił Zbrojnych, wojsk lotniczych. PZL-Świdnik to firma z bogatymi tradycjami, olbrzymim potencjałem. Będziemy korzystać z ich możliwości i potencjału, ponieważ jest to dobre dla Wojska Polskiego i Polski.
Dziękując tym, którzy najbardziej przyczynili się do otwarcia przed Świdnikiem nowych perspektyw, premier jedną osobę wyróżnił szczególnie. – To pani poseł Elżbieta Kruk, z która często rozmawiałem o konieczności wykorzystania mocy produkcyjnych słynnych zakładów w Świdniku.
Nowe perspektywy to nie tylko zwiększanie liczby elementów do AW101, które od dekady dostarczane są ze Świdnika do ostatecznego montażu tych maszyn w fabrykach Leonardo w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Mateusz Morawiecki nawiązał do oczekiwań załogi dotyczących zlecenia na modernizację Głuszców, czyli wojskowej wersji śmigłowców W-3 Sokół. – Mam nadzieję, że Sokoły będą dalej produkowane, że będą modernizowane, że będą miały swoje drugie czy trzecie życie. Rozmawiam o tym z ministrem obrony narodowej i jesteśmy na dobrej drodze, żeby umacniać zakłady w Świdniku. Najbliższych 5-10 lat rysuje się bardzo dobrze, jeżeli chodzi o produkcję śmigłowców w Polsce.
Dzisiejsze (26.04) wydarzenie zostało poprzedzone podpisaniem 8 kwietnia umowy offsetowej między Ministerstwem Obrony Narodowej i grupą Leonardo wartości blisko 400 milionów złotych. Offset przewiduje, że przy wsparciu Leonardo, w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi będzie odbywać się obsługa śmigłowców i wybranego ich wyposażenia do prowadzenia misji. Beneficjentem offsetu będzie też Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej.
Cztery najnowszej generacji śmigłowce AW101 wejdą do służby w polskiej Marynarce Wojennej do 2022 roku. Wartość podpisanej 26 kwietnia umowy na dostawę AW101 to 1650 milionów złotych.
JB / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski