Pożegnanie rodaków ze Wschodu

img 5161

Było sporo emocji, nie zabrakło łez wzruszenia. 39 potomków dawnych zesłańców i emigrantów pożegnało się z lubelskimi rodzinami, które gościły ich podczas świąt wielkanocnych. Uczestnikami projektu „Wielkanoc w Polsce 2019” były osoby o polskich korzeniach z: Rosji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Ukrainy, a także z Brazylii.

– To była moja pierwsza wizyta w Polsce. Wciąż chciałem tu przyjechać. Przodkowie mojego ojca wyjechali w 1890 roku z Mławy. Trzy miesiące zajęło im, zanim dotarli do Rio de Janeiro. Natomiast przodkowie mojej matki pochodzą z Łodzi – mówi Ignacio Kornowski, który przyjechał do Lublina z Brazylii. – To był wyjątkowy czas. Czuję się, jakbym przybył do domu. U nas w Brazylii już niewiele tych polskich tradycji przetrwało – dodaje.

– Przyjechaliśmy z Buriacji. Moja babcia w 1939-1940 roku została wysłana na Sybir i tam się zgubiła. Moja mama w wieku 2 lat została sierotą. Nie wie, skąd pochodzili jej przodkowie, ani nie zna swego nazwiska – opowiada jedna z kobiet, które przyjechały do Lublina z obszaru Federacji Rosyjskiej.

Rodziny z Lublina i okolic, które przyjmowały na Wielkanoc rodaków ze Wschodu otrzymały pamiątkowe medale i dyplomy od prezydenta Lublina. – Spotykanie się tych rodzin to nie tylko staropolska zasada: „Gość w dom, Bóg w dom”, ale również budowanie relacji pomiędzy rodzinami, dzięki czemu możemy powiedzieć: dziś jesteśmy wspólnotą polską, niezależnie, gdzie kto mieszka. Stąd pomoc, które udzielają lubelskie rodziny, jest bezcenna. To realizacja moralnego zobowiązania – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

– Przyjmowałem po 5, 6 osób. Człowiek nie rodzi się dla siebie, mamy służyć innym. Jeśli ludzie to zrozumieją, będzie inaczej na świecie – stwierdza Wiesław Trumiński, który przyjął na święta rodaków z zagranicy.

– Co roku staramy się stworzyć dla naszych gości jak najlepszą atmosferę, żeby czuli się jak u siebie w domu. Gdy dzisiaj żegnaliśmy się z rodakami, oni powiedzieli; to jest nasz drugi dom – mówi wyróżniony medalem Antoni Piotrowski.

– To rok szczególny tej akcji, jej dwudziesta edycja. To piękna rzecz. Rodacy, którzy przyjechali do Lublina, przeżywają to, dziękują, cieszą się. „Nasi” Brazylijczycy mówią, że w Kurytybie i Porto Alegre tworzy się już kolejka na następny rok – opowiada Józef Husarz, wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólne Korzenie”, które co roku organizuje akcję.

W ciągu dwudziestu edycji projektu „Wielkanoc w Polsce” 180 rodzin zapraszało gości do swoich domów na święta. Udział w niej wzięło około 800 rodaków ze Wschodu.

ZAlew / opr. DySzcz/ToMa

Na zdj. wręczenie wyróżnień dla rodzin, które przyjęły rodaków ze Wschodu, Lublin, 29.04.2019, fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version