Renowacja zabytkowego kościoła kapucynów – potrzeba wsparcia

gos6

Zbiórkę pieniędzy na renowację bialskiego kościoła św. Antoniego wraz z klasztorem rozpoczęli Bracia Mniejsi Kapucyni. Wspólnota wprawdzie otrzymała z ministerstwa dotację na kontynuację odnawiania elewacji zewnętrznej obiektów i osuszania ich fundamentów, jednak konieczny jest wkład własny. A na to brakuje środków.

– Potrzeb jest o wiele więcej, chociażby konieczna jest renowacja malowideł – mówi przełożony klasztoru kapucynów w Białej Podlaskiej brat Bogdan Augustyniak. – Przy pracach remontowych zostały odkryte polichromie. Ich autorstwo przypisuje się malarzom dworskim, przedstawiają sceny z życia św. Franciszka, św. Klary, Jana Dunsa Szkota i św. Dominika. To unikatowy sposób malarstwa, które jest przeznaczone do oglądania z bardzo bliska. Prace chcemy kontynuować, ale potrzebne jest dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i kontrola konserwatorska.

Mieszkańcy chcą pomóc

– Kościół św. Antoniego i cała atmosfera tworzona przez kapucynów jest mi bliska. Myślę, że zbiórka przyniesie owoce – uważa Magdalena Adamska z Białej Podlaskiej. – Dla mieszkańców to szczególne miejsce. Remont jest bardzo potrzebny. Kapucyni robili wszystko, co się dało, by pozyskiwać fundusze. Ten zabytek potrzebuje znacznych nakładów pieniężnych i trzeba zatroszczyć się o to miejsce.

Problematyczny mur

Mur otaczający kościół św. Antoniego nie jest w najlepszej kondycji, odpada od niego tynk, a na nim znajdują się epitafia osób zasłużonych ojczyźnie. – Jest to integralna część elewacji kościoła i klasztoru. Sposób wykonania został zaakceptowany przez konserwatora zabytków, dlatego jest robiony etapami. Przewidziane jest odnowienie muru. Jednak w projekcie konserwatorskim znalazł się zapis o „przywróceniu dawnych tradycji braci reformatów”, do których należał kościół, więc w niszach muru są przewidziane stacje drogi krzyżowej. Oprócz odnowienia musimy dokonać zmian w wielkości i rozmieszczeniu epitafiów, a jest ich ok. 355 na ścianie. Onee również wymagają odrestaurowania i zmiany sposobu upamiętnienia. Nie chcemy nikogo pominąć, więc postanowiliśmy zrobić szersze gremium zajmujące się tematem.

Radziwiłłowski wystrój

– Kościół powstał z fundacji Radziwiłłów. Bbudowę rozpoczęto w roku 1673, a ukończono w 1687 – wyjaśnia dr Jerzy Flisiński, badacz historii Białej Podlaskiej. – Świątynia powstała według projektu architektonicznego Augustyna Locciego. Nikogo nie dziwiło, że wnętrza kościoła są zdobione symbolami radziwiłłowskimi: herbem i malowidłami orłów. Jest to najważniejsze w wystroju, ponieważ bezpośrednio nawiązuje do fundatorów, którzy byli właścicielami Białej Podlaskiej i całego hrabstwa. To styl renesansowo-barokowy. Później dobudowano klasztor.

Wspólnota kapucynów w Białej Podlaskiej ma też w planach remont wnętrza kościoła św. Antoniego. Informacje jak można wspomóc finansowo remont kościoła św. Antoniego i klasztoru, zamieszczone są na stronie internetowej www.antoni-kapucyni.pl.

MaT

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version