W Kościele Katolickim rozpoczęło się Triduum Paschalne. Wieczorem w Wielki Czwartek we wszystkich kościołach została odprawiona msza Wieczerzy Pańskiej.
W trakcie nabożeństw sprawowany był obrzęd umywania nóg. – W historii Kościoła różnie interpretowano ten akt – mówi przeor lubelskiego klasztoru ojców dominikanów, ojciec Krzysztof Modras. – Dzisiaj uważa się go za symbol służby.
CZYTAJ TAKŻE: Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego
Triduum obejmuje Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W centrum obchodów jest Wigilia Paschalna sprawowana w nocy z soboty (20.04) na niedzielę (21.04).
Uroczystości Wielkiego Czwartku upamiętniają ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.
CZYTAJ TAKŻE: Ks. prof. Zygmunt Zieliński: Powołania nikt nie ma, to Kościół powołuje
– Kapłani nie tylko modlą się i udzielają sakramentów, potrzebują też modlitwy wiernych – mówi ksiądz Bogdan Zagórski, proboszcz lubelskiej parafii pod wezwaniem św. Jana Kantego. – Mamy na tyle dobrych kapłanów, na ile się za nich modlimy. Mogę powiedzieć w imieniu swoim i innych kapłanów, że bardzo potrzebujemy modlitwy, która nas umocni, doda nami siły, która będzie łaską Bożą. Bo bez łaski Bożej nie jest w stanie czynić tego, do czego zobowiązuje nas Ewangelia.
RMaj / opr. ToMa
Na zdj.: Msza Wieczerzy Pańskiej w kościele akademickim KUL, Lublin, 18.04.2019, fot. Piotr Michalski