Gimnazjaliści i ich rodzice w całej Polsce z niepokojem śledzą strajk nauczycieli. Najważniejsze pytanie dotyczy tego, czy jutro (10.04.2019) rozpoczną się egzaminy.
Jak zapewnia Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty – przeprowadzenie testów w województwie lubelskim nie jest zagrożone mimo protestu. – Do chwili obecnej otrzymaliśmy informacje od dwóch dyrektorów szkół, że mogą mieć problem i będą potrzebowali „sił z zewnątrz”. Stale powiększa się lista osób, które zadeklarowały chęć wsparcia uczniów i pracy w zespołach nadzorujących przebieg egzaminów. Mają one kwalifikacje pedagogiczne. Takie listy są przygotowywane także w ramach samorządów.
– Strajk przebiega w spokojnej atmosferze – mówi Joanna Daszczuk, nauczyciel języka angielskiego w XXIX Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. – Na bieżąco śledzimy to, co się dzieje. Z nadzieją obserwujemy negocjacje. W naszym gronie są optymiści, realiści i pesymiści. Wiemy, że nie możemy się ugiąć, bo walczymy o godność naszego zawodu. Jesteśmy zdeterminowani.
– Trzymam kciuki za uczniów. Egzaminy się odbędą – uspokaja anglistka Joanna Ciszewska. – W grę wchodzą ewentualnie drobne przeszeregowania, ale rano wszystko będzie gotowe.
– W województwie lubelskim wczoraj (08.04.2019) strajkowało 793 placówki oświatowe. Dziś (09.04.2019) jest to 769 ośrodków. Różnica wynosi więc 24 – podaje Włodzimierz Kosior, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie. – Mam nadzieję, że egzaminy się odbędą, ale decyzja należy do pracowników poszczególnych szkół. Obniżyliśmy żądania, ale obie strony konfliktu muszą ustąpić. Liczę na dobrą wolę wszystkich.
– Jako rzecznik nie mogę obojętnie przechodzić nad tym, co dzieje się aktualnie. Muszę zabrać głos. W Polsce mamy grupę ponad 700 tysięcy dzieci, które dziś jeszcze są niepewne, czy egzaminy się odbędą. Podpiszę stosowne pismo z wezwaniem do tego, by zobowiązać kuratorów oświaty poszczególnych województw, żeby wszyscy zgodnie przesunęli termin składania dokumentów do szkół średnich – zapowiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
TSpi / opr. MatA
Fot. archiwum