Sportowymi zmaganiami dzieci i młodzież upamiętniły ofiary katastrofy smoleńskiej. Zawody w Tomaszowie Lubelskim zainicjował poseł Sławomir Zawiślak w pierwszą rocznicę tragicznego wydarzenia na lotnisku w Smoleńsku. Coroczna tradycja Spartakiady to efekt społecznej inicjatywy mieszkańców Zamojszczyzny.
– Oddajemy cześć także zamordowanym w Katyniu oficerom – mówi burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Wojciech Żukowski: – Jest to połączenie pamięci o ofiarach, o tych, którzy poświęcili swoje życie dla nas, dla Polski, ze spotkaniami ludzi młodych, którzy właśnie poprzez taką sportową rywalizację kultywują pamięć i pokazują, że dzisiaj swoim zaangażowaniem również możemy zrobić coś dobrego dla Ojczyzny. Myślę, że to jest jedna z najlepszych form. Młodzi, którzy uczestniczą w dzisiejszych zawodach z oczywistych względów będą sobie zadawali pytanie o to, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku i co wydarzyło się prawie 80 lat temu. To także lekcja historii.
– Pamiętam jak dziś pierwsze zawody, które się odbywały, kiedy ci młodzi ludzie mówili, że są one dla nich ważne – mówi Sławomir Zawiślak, poseł na Sejm RP: – Mówili o tym, że przyjechali oddać cześć poległym. Chodzi o to, żeby tę pamięć przekazywać w różnych formułach.
– Myślę, że to jest zawsze fajna sprawa, jeśli potrafimy uczcić ważne wydarzenia poprzez sport – mówi Wojciech Przybyła, wychowawca klasy sportowej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim: – To zawsze buduje świadomość uczniów, ludzi, którzy w tym uczestniczą, a także jest formą upamiętnienia ważnych wydarzeń. Myślę, że jest to pierwsze z wydarzeń, które dla naszych uczniów jest częścią ich życia, bo przecież wydarzenia, o których uczą się w szkole były bardzo dawno temu. Pamiętają tę katastrofę i mogą ją uczcić swoją obecnością na zawodach.
– Jest tu bardzo duża rola nauczycieli, wychowawców, którzy bardzo często mówią na lekcjach o tym, co zadziało się w Katyniu i Smoleńsku – mówi Monika Żur, dyrektor zamojskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie: – Myślę, że ta historia w dalszym ciągu jest żywa. Jestem wdzięczna nauczycielom za to, że przypominają to uczniom.
Młodzi uczestnicy rywalizowali w turniejach piłki nożnej, ręcznej i siatkowej, a także w rozgrywkach szachowych i w biegach przełajowych.
AlF (opr. DySzcz)
Fot. Aleksandra Flis