Weekend na łonie natury wśród ton plastiku?

plastik

Po majówkowych imprezach należy spodziewać się, że w lasach i innych miejscach wypoczynku pojawi się wiele plastikowych odpadów. Dla większości grillujących plastikowe talerzyki, sztućce czy kubki są najwygodniejsze. Niestety cierpi na tym środowisko.

Można wybrać biodegradowalne!

Eksperci zalecają aby ograniczyć takie przedmioty na rzecz naczyń wielokrotnego użytku lub szybko rozkładających się. – Wybór jest bardzo szeroki – przekonuje reprezentujący Towarzystwo dla Natury i Człowieka Krzysztof Gorczyca. – Wyrzucamy tego ogromne ilości, to miliony ton. Duża część gadżetów, plastikowych dodatków są zbędne: mieszadełka, nożyki, które i tak nie nadają się do krojenia. Dla wielu produktów typu jednorazowy talerzyk jest wiele zamienników, które nawet można zjeść lub rozłożą się w ciągu tygodnia w kompostowniku. Są wykonane z łusek gryczanych czy skrobi, zawierających odrobinę celulozy. Kibicuję takim innowacyjnym próbom zastępowania jednorazówek. Są one niewiele droższe, ale gdy produkcja biodegradowalnych zastępników będzie masowa to różnice znikną.

Czy lublinianie śmiecą?

– Używam talerzyków i sztućców. Ludzie jeżdżąc nad jeziora często korzystają z takich rzeczy, a później wyrzuca byle gdzie – przyznają lublinianie. – Zawsze znajdą się tacy, którzy wolą jednorazowe naczynia ponieważ jest to prostsze, plastik jest wygodny. Wiele ton plastiku zalega w oceanach, to niebezpieczne. Dobrym pomysłem jest odstąpienie od używania go.

Czytaj też: Wyzwanie #trashchallenge wykonane! Radio Lublin nominuje kolejne zespoły

– Przez dwa miesiące udało się nam zorganizować wiele dużych akcji, gdzie głównie sprzątaliśmy tereny zielone. W sumie zebraliśmy setki ton śmieci – zaznacza Tomasz Futyma, założyciel grupy Posprzątajmy Lublin. – Głównie były to plastikowe butelki oraz szkło – takie materiały rozkładają się setki lat. Dla plastiku można znaleźć alternatywny materiał. Wiele miast stawia na całkowitą rezygnację z tego tworzywa np. Sosnowiec czy Wałbrzych. Zachęcam, by w czasie wyjazdów na wypoczynek na łonie natury zabierać z powrotem śmieci ze sobą. Ustawione kosze szybko się przepełniając, a w mieście można wyrzucić je do recyklingu. To pomoże matce naturze.

Dajemy przykład

– Jedna osoba, która sprząta śmieci nic nie daje – błąd! Ona daje przykład dla kolejnych – przekonuje Tomasz Futyma. – Zacząłem sam zbierać, a teraz w grupie jest ponad 1000 osób. Wszystkie wydarzenia #trashchallenge są wspaniałe i obejmują cały świat. Lublin jest świetnym przykładem, bo chyba jako pierwsi rozpoczęliśmy potężne sprzątanie.

Plastik nas przeżyje

– Plastikowe sztućce czy talerzyki zostaną na planecie dużo dłużej niż nasza czy naszych wnuków bytność na niej. Jeśli nie obchodzi nas los ryb czy żółwi to może obchodzi nas własne zdrowie? Obecnie reklamowana „zdrowa sól morska” zawiera w sobie część mikrogranulek ze środków czyszczących oraz elementy pochodzące z rozkładającego się plastiku – dodaje Gorczyca.

Przypominamy – od 2021 roku plastikowe jednorazówki będą zakazane na terytorium Unii Europejskiej. Chodzi między innymi o talerzyki, sztućce i słomki.

SuPer

Fot. pixabay.com

Exit mobile version