Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą dziś (27.04) uroczystość Wielkiej Soboty. Rano odprawiane były liturgie. Przez cały dzień wierni odwiedzają symboliczne Groby Pańskie. Święcone są pokarmy na wielkanocne śniadania. To czas zadumy i rozważania męki i śmierci Jezusa Chrystusa.
– Triduum Paschalne to najważniejszy czas w roku liturgicznym. W Kościele prawosławnym cykl nabożeństw zaczyna się wieczorem dnia poprzedniego – wyjaśnia ks. Karol Wilkiel, proboszcz parafii prawosławnej św. Jerzego w Biłgoraju.
– Święta wielkanocne to jedne z najważniejszych świąt – mówi ksiądz Andrzej Konachowicz z Parafii Katedralnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie: – Kulminacją uroczystości zmartwychwstania będzie krótkie nabożeństwo tuż przed północą. O północy odbędzie się procesja wokół świątyni i liturgia paschalna. Po tych uroczystościach wierni siadają do pierwszych posiłków. To święto świąt, środek całego roku liturgicznego, do którego szykujemy się praktycznie cały rok.
W Wielką Sobotę wiernych wciąż obowiązuje ścisły post. Pierwszym posiłkiem bez postu będzie wielkanocne śniadanie. W niektórych rodzinach spożywane bywa wcześnie rano, po powrocie z nocnych uroczystości paschalnych.
TsF/ MaTo / PAP / opr. PaW
Na zdj. Wielka Sobota wiernych obrządków wschodnich: święcenie pokarmów, Lublin, 27.04.2019, fot. Mirosław Trembecki