Wolontariusze pomagają wyjść z bezdomności

bezdpmnosc

– Pomoc osobom potrzebującym wpisuje się w czas rekolekcji wielkopostnych – przypominają przedstawiciele instytucji wspierających ubogich. Działania skierowane na rzecz osób bezdomnych prowadzi między innymi Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Reprezentująca tę organizację Justyna Orłowska podkreśla, że zbiórki żywności, środków higieny czy przygotowywanie posiłków to akcje całoroczne, a nie tylko sezonowe. – Pomoc osobom bezdomnym kojarzy się tylko z okresem jesienno-zimowym. Ale takie osoby żyją obok nas przez cały rok. Latem łatwiej jest im znaleźć miejsca, w których można przebywać. Wiosną i latem skupiamy się na działaniach aktywizujących, prowadzących do wychodzenia z bezdomności.

– W tym momencie realizujemy trzecią edycję projektu „POWRÓT – wsparcie osób bezdomnych w readaptacji społecznej i wejściu na rynek pracy”. To kompleksowy projekt, zapewniający wielowymiarowe wsparcie. Zaczynamy od pomocy osłonowej – żywnościowej i rzeczowej. Następnie osoby te mają zapewnione wsparcie indywidualnego trenera. Towarzyszy on uczestnikowi na każdym etapie realizacji projektu. Zapewniamy też pomoc psychologiczną i prawną. Osoby biorące udział w projekcie przechodzą szkolenia zawodowe. Mogą kształcić się w profesjach: kucharz, magazynier, dozorca. Przewidziany jest też trzymiesięczny staż zawodowy, a później pomagamy w znalezieniu pracy – opowiada Aneta Serafin-Żukowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie. – Projekt jest skierowany do 50 osób. Spośród bezdomnych biorących udział w poprzednich edycjach, około 30% powróciło do społeczeństwa i znalazło pracę – dodaje.

 – W okresie letnim będziemy się spotykać z naszymi podopiecznymi dwa razy w tygodniu. Dla nich ważne jest nie tylko, żeby coś zjeść, ale także zainteresowanie, uśmiech, życzliwe słowo. Mogą spotkać kogoś, kto patrzy na nich jako człowieka, a nie tylko przez pryzmat bezdomności – mówi jedna z wolontariuszek.

– Poza tym, w porozumieniu z zakonem Braci Mniejszych Kapucynów, w kwietniu organizujemy rekolekcje dla bezdomnych w Domu Spotkania w Dąbrowicy pod Lublinem. Przez kilka dni będą tam trwały spotkania rekolekcyjne. To też czas, kiedy bezdomni będą mogli w bezpiecznych i higienicznych warunkach coś zjeść, przespać się, podratować zdrowie. Dla wielu osób jest to impuls, żeby „ogarnąć” swoje sprawy i zacząć nowe życie – informuje Justyna Orłowska.

– Nasza pomoc trafia dziennie do 60-70 osób, które korzystają z punktów wsparcia. Wspólnie, podejmując oddolne inicjatywy, możemy zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka, nawet nie mając do tego dużych narzędzi. Wystarczy włączyć się w zbiórkę rzeczy dla osób bezdomnych, czy też swoim czasem wesprzeć nasze inicjatywy i pokazać innym, że życie nie jest takie złe, że jest na świecie ktoś, komu zależy na losie potrzebujących – dodaje Justyna Orłowska.

W przedświąteczną zbiórkę darów dla bezdomnych włączają się między innymi studenci UMCS. Żywność, ubrania oraz środki higieny są przyjmowane w budynkach poszczególnych wydziałów uczelni. Akcja potrwa do 5 kwietnia.

Paczki zostaną przekazane potrzebującym podczas rekolekcji wielkopostnych organizowanych w Dąbrowicy przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów oraz Centrum Wolontariatu w Lublinie. 

SuPer / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version