Wyniki referendum ws. Górek Czechowskich /aktualizacja/

img 9071 3

Ponad 2/3 głosujących w niedzielnym (07.04) referendum lublinian opowiedziało się przeciwko zmianie planu zagospodarowania Górek Czechowskich. 1/3 była ZA. Referendum nie jest jednak ważne z powodu niskiej frekwencji. Wyniosła ona niecałe 13%.

Głos na TAK oddało 10 823 mieszkańców miasta, czyli 32,3% z głosujących. Na NIE było 22 708 osób, czyli 67,7%.

Uprawnionych do głosowania było ponad 260 tysięcy mieszkańców Lublina. – Zagłosowało 33 664 osób, oznacza to że frekwencja wyniosła 12,91%. Aby referendum było ważne do urn powinno pójść co najmniej 30% uprawnionych – wyjaśnia przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej, Anna Ryfka.

Było to pierwsze w historii Lublina referendum lokalne. Lublinianie wypowiadali się w sprawie 105 hektarów Gorek Czechowskich. Właściciel Górek, Spółka TBV, na 30 hektarach chciała wybudować osiedle mieszkaniowe. W zamian na pozostałych 75 hektarach deweloper miał urządzić i przekazać miastu park.

Do budowy bloków potrzebna jest jednak zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, ponieważ teraz przewiduje on zabudowę usługową, komercyjną i sportowo-rekreacyjną. Przeciwko tej zmianie w niedzielę opowiedziała się większość głosujących lublinian.

Mieszkańcy w referendum odpowiadali na pytanie dotyczące zagospodarowania terenu Górek Czechowskich. Właścicielem Górek Czechowskich jest firma TBV, które proponuje utworzenie 75-hektarowego parku w zamian za zmiany w planie zagospodarowania tego terenu i możliwość zabudowy mieszkaniowo-usługowej na 30 hektarach. Spółka park ma podarować miastu. Obecny plan przewiduje 30 hektarów pod obiekty rekreacyjno-sportowe i usługowe oraz również ponad 70 hektarów terenów zielonych.

ToMa / PaSe / opr. SzyMon

CZYTAJ TAKŻE: Referendum ws. Górek Czechowskich zakończone

Na zdj.: Referendum ws. Górek Czechowskich w Lublinie, 07.04.2019, fot. Mirosław Trembecki

 

Exit mobile version