Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne 2019

z19 baner fb

Mają mniej niż 30 lat, są zdolni i konsekwentnie dążą do celu – to cechy łączących artystów i animatorów nominowanych do Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Nagroda już od dwunastu edycji integruje środowisko młodych i prężnie działających twórców kultury oraz promuje ich działania. 

OBRAZ

Grzegorz Ignaciuk, czyli GrzVideos – to człowiek orkiestra od realizacji ruchomych obrazów. Producent, operator, montażysta licznych rodzajów filmów. Zaczynał w 2003 roku od amatorskich nagrywek i samodzielnej nauki montażu. Od 2011 roku tworzy swoją markę „GrzVideos”, a jego domeną jest tworzenie teledysków muzycznych. Łącznie ma na koncie blisko 400 projektów, w tym ponad 100 teledysków realizowanych z artystami z Polski i ze Stanów Zjednoczonych.

Anna Kłys – absolwentka ZSP im. C.K. Norwida w Lublinie. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, specjalizacja z Technologii i Technik Malarstwa Ściennego. Związana zawodowo z Domem Słów, Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”. Członkini zespołu Lotne Babki – przestrzeni zaangażowanej w upowszechnianie kultury i sztuki. Prowadząca warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Autorka projektów z dziedziny malarstwa ściennego. Aktualnie pracuje nad zaaranżowaniem wystawy w „Piwnicy pod Fortuną”.

Daria Lytvynenko – rysuje i robi animacje. Ożywia statyczne. Nieruchome zamienia w dynamiczne. Lubi eksperymentować i łączyć animację z innymi dziedzinami sztuki, m.in. poezją, fotografią, muzyką. W wyniku jednej takiej współpracy powstały animacje w połączeniu z wierszami Wojciecha Dunina-Kozickiego, które są dostępne do obejrzenia w internecie. W marcu tego roku była Rysowniczką miesiąca w kawiarni Cafe Heca z wystawą „Jedna czwarta”. W lipcu 2018 roku zaprezentowała swoje rysunki i animacje na wystawie zbiorowej „Wystaw to/Exhibit it” w Galerii labirynt. Zawodowo animuje w Bramie Grodzkiej.

DŹWIĘK

Golden – twórca muzyki różnej i nietuzinkowej. W tym roku obchodzi 15-lecie działalności scenicznej. Przez ponad dekadę wyprodukował muzykę do wielu znanych utworów, zarówno na lokalnej, jak i ogólnopolskiej scenie, współpracując z topowymi muzykami i raperami. Na stałe związany z duetem producenckim „Złote Twarze”, którego jest współzałożycielem. Wspiera także projekt Independent Live Act, skupiający się na nagrywaniu występów producentów oraz DJ-ów z całego kraju.

Monika Kowalczyk – songwriterka, wokalistka, autorka tekstów, aktorka. W 2017 roku z pomocą znajomych i rodziny wydała płytę „Piosenki”. Koncertuje w całej Polsce. Jest laureatką między innymi Grechuta Festival Kraków, Festiwalu FAMA w Świnoujściu czy Jarocińskich Rytmów Młodych. Swoją twórczość określa jako polskie teksty obudowane muzyką z pogranicza indie popu i piosenki autorskiej.

Martyna Sabak – absolwentka wokalistyki na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS w Lublinie. Prowadzi aktywną działalność artystyczną, jako aktorka muzycznego Teatru ITP, założycielka i wokalistka zespołu B6 oraz projektu #zMotykąnaSabak. Należy także do lubelskiego chóru Heaven Up. Miała przyjemność występować na scenie z wybitnymi muzykami: Włodzimierzem Nahornym oraz Mariuszem Bogdanowiczem w projekcie „Śpiewnik Nahornego”na Lublin Jazz Festival 2018, a także jako support z zespołem przed takimi grupami jak TGD i Myslovitz. W 2018 laureatka nagrody Młody Ambasador Lublina.

SŁOWO

Max Czornyj – autor kryminałów, adwokat. Praktykował prawo w Polsce i we Włoszech. Jego książki podbijają wszelkie listy bestsellerów. Osadzony w Lublinie cykl o komisarzu Eryku Deryło Grzech (2017), Ofiara (2018), Pokuta (2018) pod koniec kwietnia 2019 doczeka się czwartej części – Trauma. Poza tym Czornyj jest autorem thrillerów: Ślepiec (2019) oraz Najszczęśliwsza (2018).

Michał Jóźwik – aktor, absolwent PWSFTviT w Łodzi oraz intensywnego letniego kursu w szkole aktorskiej HB Studio w Nowym Jorku. Profesjonalną drogę zawodową rozpoczął jeszcze przed rozpoczęciem studiów występując w 2009 roku na deskach Teatru imienia Juliusza Osterwy w Lublinie. Pracuje zarówno w teatrach dramatycznych (Teatr Horzycy w Toruniu, Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr Mały w Łodzi), jak i offowych, eksperymentujących, poszukujących nowych form wyrazu (wieloletnia współpraca z Teatrem Chorea w Łodzi oraz Czytelnią Dramatu w Lublinie). Twórca autorskich projektów na styku teatru, performance oraz fotografii.

Justyna Kulikowska – poetka, ukończyła studia kulturoznawcze w Lublinie. Wiersze publikowała m.in. w „Wakacie”, „Opcjach”, „Elewatorze”. Nakładem Korporacji Ha!art ukazał się jej debiutancki tomik „Hejt i inne bangery”, za który dostała nagrodę poetyckiego środowiska internetowego „Browar za debiut”.

ANIMACJA

Małgorzata Adamczyk – polonistka, teatrolożka, pedagożka teatru, instruktorka teatralna, animatorka kultury. Specjalistka ds. edukacji teatralnej w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lubinie – prowadzi warsztaty teatralne z dziećmi i młodzieżą wokół spektakli, tworzy szereg działań, przybliżających widzom Andersena świat teatru, zachęcając ich do świadomego i refleksyjnego odbioru sztuki. Pomysłodawczyni cyklów – Akademia Andersena, Rodzinne Podróżowanie, Scena Otwarta, Zakulisowe Sprawy, Lekcje Teatralne dla nauczycieli. Instruktorka teatralna, prowadzi 6 zespołów teatralnych, z którymi zdobyła wiele nagród i wyróżnień na festiwalach.

Urszula Kostrzewa – studentka Animacji Kultury UMCS, autorka scenariuszy i reżyserka dwóch spektakli oraz etiud Studenckiego Teatru Opętanych Pseudo Artystów STOPA („Zbrodnia „,
„Rewizor”). Nagrodzona za etiudy „Oslo” oraz „Apoteoza drobiu”, a także pracę reżyserską na Zamojskim Festiwalu Etiud Teatralnych. Współautorka scenariusza i reżyser spektaklu „Tam i z powrotem”, nagrodzonego na XIV Spotkaniach z Monodramem w Suwałkach. Instruktorka zajęć edukacji artystycznej w Centrum Twórczego Rozwoju „ARTYSTYKA”, w ramach których tworzy autorskie scenariusze i warsztaty dla najmłodszych odbiorców kultury.

Tymoteusz Wojna – od 2015 roku związany z Centrum Kultury w Lublinie przy projekcie Punkt Kultury. Koordynator projektów Lokomotywy, Tydzień Edukacji Pozaformalnej, Przejaśnienie, Miasto bez Chmur, Punkt Kultury. Stypendysta MKiDN w 2018 roku w dziedzinie upowszechniania kultury. Wiceprezes powstałej w ubiegłym roku Fundacji Dobrych Pomysłów, z którą w tym roku będzie wdrażał nowy projekt „Dzielnicowe centra integracji społecznej”. Celem, który sobie stawia na najbliższe lata jest kontynuacja działań z mieszkańcami obszarów o utrudnionym dostępie do kultury.

CZYTAJ: Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne 2019. Znamy nominowanych

ZWYCIĘZCÓW POZNAMY PODCZAS GALI, KTÓRA OBĘDZIE SIĘ 13 KWIETNIA O GODZINIE 18.00 W STUDIU IM. BUDKI SUFLERA PRZY ULICY OBROŃCÓW POKOJU 2.

Exit mobile version