12.05.2019 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

czechowicz o radiu

(na zdj. Józef Czechowicz, Po słuchowisku, fot. nadesłane)

Miasto Poezji, największy lubelski festiwal poetycki, odbędzie się w maju pod hasłem: „poezja w powietrzu/wiersze w eterze”. Profesor Paweł Próchniak, dyrektor artystyczny wydarzenia przypomina: „Józef Czechowicz swój najważniejszy utwór poświęcony rodzinnemu miastu – »Poemat o mieście Lublinie« – powierzył falom eteru. Poemat pomyślany był jako słuchowisko radiowe i za życia poety nie ukazał się drukiem, ale miał swoją emisję w Polskim Radiu – 9 lipca 1937 roku. Do tego gestu Czechowicza chcemy nawiązać w »Mieście Poezji 2019«. Dlatego na program festiwalu złożą się różnorodne – realizowane na wiele odmiennych sposobów, ale powiązane ze sobą wzajemnie – formy obecności słów w »eterze miasta«.” O Mieście Poezji opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” koordynatorka festiwalu, Magdalena Krasuska i Maciej Tuora.

Kongres Dwóch Unii rozpoczyna się w poniedziałek w Lublinie. Jednym z gości tego wydarzenia będzie Tomas Venclova, litewski poeta, eseista, publicysta i tłumacz literatury pięknej. Przywołam to, co przed mikrofonem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” mówił kiedyś o: unii polsko – litewskiej, nacjonalizmie, przekraczaniu granic, przyjaźni z Miłoszem i o tym, czy poezja może zmieniać świat.

„Gazety wydawane na początku XX wieku w Lublinie mogą stanowić bogate i cenne źródło informacji nie tylko dla historyków, filologów czy socjologów. Czytając archiwalne numery „Ziemi Lubelskiej” i „Głosu Lubelskiego”, odkrywamy, że dyskusje, spory i kontrowersje, które niegdyś rozpalały lublinian, niejednokrotnie wciąż budzą nasze emocje. Warto pochylić się nad pożółkłymi stronicami i zagłębić w chaotyczny na pierwszy rzut oka dziennikarski dyskurs. Już po chwili bowiem zaczną się rysować przed nami nieoczekiwane związki i powinowactwa, a to, co urywkowe i pozornie przypadkowe, zamieni się w opowieść…” – pisze Łukasz Janicki w Kulturze Enter, która publikuje pierwszy z cyklu tekstów opartych na informacjach zaczerpniętych z lubelskiej prasy publikowanej przed stu laty. Porozmawiam o tym z Łukaszem Janickim w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Maraton Teatralny odbędzie się w piątek i w sobotę w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice. Oprócz prezentacji spektakli w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego, składają się na niego także wystawy multimedialne w kompleksie parkowo-pałacowym w Gardzienicach i mikrowydarzenia artystyczne. Podczas ostatniego w maju (kolejny zaplanowano 14 i 15 czerwca) Maratonu Teatralnego, będzie można zobaczyć „Ifigenię w A…” wg „Ifigenii w Aulidzie Eurypidesa z muzyką Zygmunta Koniecznego i „Oratorium Pytyjskie” na tekstach Siedmiu Mędrców z muzyką Mikołaja Blajda.

Marka Bieńczyka zapytam o to, jaka może być przyszłość książek.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Exit mobile version