„Chleb wolnościowy”. Komiks o Majdanku opowiedziany ustami byłych więźniów

mini

„Chleb wolnościowy” to tytuł pierwszego komiksu o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Wydawnictwo jest już dostępne w księgarni internetowej Państwowego Muzeum na Majdanku.

Tytuł wydawnictwa nawiązuje do sformułowania używanego przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało ono chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Komiks został podzielony na trzy części: O głodzie, O śmierci, O wolności.

– To nie jest historia wytworzona przez autora. To historia, która się wydarzyła i jest opowiedziana ustami byłych więźniów – mówi kierownik działu edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku Jolanta Laskowska: – Głównym wątkiem jest tytułowy chleb wolnościowy, czyli chleb kojarzący się z życiem za drutami, do którego więźniowie tęsknili i marzyli.

Autorem komiksu jest Paweł Piechnik z Poznania. Premiera komiksu odbędzie się 11 maja 2019 r. podczas Lubelskich Spotkań z Komiksem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Peowiaków 12). O godz. 13.00 odbędzie się spotkanie autorskie, a bezpośrednio po nim, o godz. 14.00, Paweł Piechnik poprowadzi warsztaty komiksowe. Podobne warsztaty odbędą się też dzień wcześniej, 10 maja 2019 r. o godz. 10.00, w siedzibie Muzeum na Majdanku.

ZAlew (opr. DySzcz)

Fot. /nadesłane/

Exit mobile version