Lech Sprawka o rozpoczynających się maturach i sytuacji w polskiej oświacie

dsc 0684 4

Rozpoczęły się matury. Pierwszy egzamin z języka polskiego pisze dziś (06.05) prawie 270 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. Egzamin zdają także osoby, które chcą poprawić wynik lub nie zdały w poprzednich latach. W województwie lubelskim do egzaminu dojrzałości przystąpiło 16 tysięcy uczniów. 

Tegoroczne matury odbywają się w cieniu strajku nauczycieli. Dlaczego oświata nie doczekała się kompleksowej reformy, o potrzebie której mówią wszystkie siły polityczne? – Zmorą polskiej edukacji jest to, że każdy kolejny minister, niezależnie od opcji politycznej, jest zdeterminowany 4-letnią kadencją – tak o trudnościach w reformowaniu sytemu oświaty mówi poseł Lech Sprawka (na zdjęciu) z PiS, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin. – Jest wtedy taka nieodparta chęć, żeby całość zmiany zmieścić w tych 4 latach. W innych dziedzinach życia być może jest to możliwe, ale w systemie edukacji, który trwa 12 lat nie da się tego zrobić w tak krótkim okresie. W związku z tym potrzebą chwili jest wypracowanie pewnych założeń zmian w systemie edukacji zaakceptowanym przez wszystkie siły polityczne, a wyścig polityczny powinien polegać na tym, kto dany etap robi lepiej – dodaje. 

 

 

Maturzyści obowiązkowo muszą podejść do egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Żeby zdać trzeba osiągnąć próg 30% punktów. Maturzyści muszą podejść też do egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego.

Oprócz przedmiotów obowiązkowych absolwent musi wybrać przynajmniej jeden przedmiot dodatkowy do zdawania na poziomie rozszerzonym. Najczęściej wybieranym przedmiotem jest języka angielski. Druga w kolejności jest geografia, matematyka, język polski i biologia. Wyniki matur 4 lipca.

ToNie / IAR / opr. PaW

Fot. Weronika Pawlak

CZYTAJ: Pierwszy dzień matur. Uczniowie mierzą się z językiem polskim

Exit mobile version