Szpital powiatowy w Łęcznej rozbudowuje się. Dzisiaj wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego segmentu placówki.
Znajdzie się tam zakład opiekuńczo-leczniczy i rehabilitacji stacjonarnej. – Nasz szpital wychodzi naprzeciw społecznym potrzebom. Społeczeństwo niestety się starzeje – mówi dyrektor łęczyńskiej placówki doktor Krzysztof Bojarski. – W nowym skrzydle umieścimy 84-lóżkowy zakład-opiekuńczo leczniczy i rehabilitację stacjonarną, co odciąży część oddziału zajmującego się rehabilitację na potrzeby oddziału gastroenterologii. Jednocześnie są pewne plany dotyczące budynku szpitala w Jaszczowie, w którym wcześniej funkcjonowaliśmy. Chcemy tam otworzyć centrum senioralne. Będzie w nich opieka hospicyjna i dzienna nad osobami starszymi. Nowymi inwestycjami staramy się wpisać w trendy demograficzne oraz priorytety Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Bowiem już mamy do czynienia z procesem starzenia się naszego społeczeństwa.
– Jeśli chodzi o inwestycję w Jaszczowie, mamy projekt i pozwolenie na budowę, ponieważ przygotowywaliśmy się na dofinansowanie ze środków norweskich już w 2014 roku. Została jedynie kwestia środków na inwestycję – dodaje dyrektor łęczyńskiego szpitala
– Dokładnie 10 lat temu odbyło się otwarcie szpitala w Łęcznej – przypomina Dawid Kostecki, wicestarosta łęczyński. Jak dodaje, placówka ta jest wyjątkowa. – Dobrzy menadżerowie, znaleźli odpowiednią niszę. Jest nią Wschodnie Centrum Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej. Przyczynia się ono do tego, że przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski, bo podobne świadczenia są jedynie w Gryficach w województwie zachodniopomorskim i w Siemianowicach Śląskich. Łęczyńska oparzeniówka jest na pewno wizytówką powiatu i powodem do dumy.
– Szpital w Łęcznej to fenomen godny podziwu i naśladowania – potwierdza wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Nie mam najmniejszych wątpliwości, że specyfika szpitala i sprofilowanie go na oparzeniówkę, w związku z bliskością kopalni Bogdanka, bardzo temu szpitalowi pomogły. Ale placówka, jej dyrekcja i zarząd powiatu pokazują również, że można również inwestować w obszary, na które jest szczególne zapotrzebowanie. Bowiem zakład opiekuńczo-leczniczy i zakład rehabilitacji to dwa profile działalności szpitala, które są absolutnie oblegane i zapotrzebowanie na nie jest przeogromne. Cieszę się, że mamy taki szpital, w dodatku w bezpośredniej bliskości Lublina.
Przed 10 laty, kiedy szpital w Łęcznej rozpoczynał działalność, zatrudniał 19 lekarzy. Dzisiaj już… ponad 130.
RMaj / opr. ToMa
Fot. Sebastian Pawlak