Trwa przyjmowanie zgłoszeń do Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców.
Oprócz zajęć dydaktycznych, dla uczestników zaplanowano ofertę kulturalną oraz turystyczno-krajoznawczą. – To wakacyjny, trzytygodniowy kurs przeznaczony dla osób nieznających języka polskiego, jak i dla tych, którzy chcą go doskonalić – informuje prof. Agata Małyska z Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – W zajęciach mogą brać udział wszyscy, którzy są zainteresowani zdobywaniem wiedzy z zakresu języka polskiego i chcą poznać nasz kraj. Nauka, kiedy na dworze jest bardzo ciepło, troszeczkę słabiej wchodzi do głowy. Jesteśmy bardziej rozkojarzeni. W związku z tym proponujemy różne atrakcyjne formy spotkania z językiem i kulturą polską. Nie tylko na zajęciach w ławce, ale w ofercie mamy wycieczki, wspólne wyjścia. Wszystko po to, by młodzi ludzie mogli mieć kontakt z językiem – dodaje.
– Studenci bardzo są zainteresowani nauką języka polskiego – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Damian Górecki, koordynator Zespołu Studentów Zagranicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. – Przychodząc na studia zdają sobie sprawę z tego, że jest im on potrzebny na bardzo wysokim poziomie. Muszą pisać w języku polskim, mówić. To co oferujemy im tutaj na miejscu często jest bardziej skuteczne, niż nauka w krajach, z których pochodzą – dodaje.
– Na Letnią Szkołę Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców kierowani są do nas studenci przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Oni mogą korzystać ze wszystkiego bezpłatnie – podkreśla prof. Małyska. – Oczywiście oferta jest znacznie szersza, ponieważ za opłatą w zajęciach mogą brać udział wszystkie osoby zainteresowane nauką. Nie ma ograniczeń wiekowych. Mamy kilka grup, które są podzielone przede wszystkim na stopień znajomości języka – dodaje.
– Jak przyjechałam, to w ogóle nie umiałam mówić po polsku – opowiada jedna ze studentek zagranicznych. – Takie kursy bardzo mi pomogły – dodaje.
– Polska daje wiele możliwości kształcenia i podejmowania pracy osobom z innych krajów – tłumaczy prof. Małyska. – W związku z tym zainteresowanie nauką naszego języka jest coraz większe. Bardzo prężnie rozwija się także certyfikacja, czyli możliwość zdobycia zaświadczenia potwierdzającego znajomość języka – dodaje.
Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców, odbędzie się w ramach Lata Polonijnego. Kurs rozpocznie się 8 lipca, wszystkie szczegóły dotyczące zasad rekrutacji dostępne są na stronie internetowej Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców.
SuPer / opr. PaW
Fot. pixabay.com