Jeszcze tylko dzisiaj (6.05.) do północy przyjmowane są projekty mieszkańców Lublina w ramach budżetu obywatelskiego. W tym roku można składać swoje pomysły dotyczące zarówno przedsięwzięć ogólnomiejskich, jak i dzielnicowych. Do podziału jest 15 milionów złotych.
– To już szósta edycja tego projektu – przypomina Piotr Choroś z Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. – Budżet obywatelski to przede wszystkim projekty drobne, który dzieją się w dzielnicach. Trafiają do nas zdjęcia, opisy kolejnych placów zabaw, które dzięki budżetowi obywatelskiemu się otwierają. Jednocześnie w budżecie są też duże projekty. W tej chwili w Lublinie głośno jest o stadionie żużlowym. To też jest zasługa budżetu obywatelskiego. I to nie tylko edycji z tamtego roku, ale również z jeszcze poprzedniego, gdyż to środowisko wygenerowało projekty, które przeszły w głosowaniu dwa lata pod rząd. I są to projekty, na które zagłosowało najwięcej ludzi.
Jak informuje Anna Machocka z Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin, w ramach budżetu można się ubiegać o pieniądze, zarówno na imprezy kulturalne, jak i różnego rodzaju inwestycje. – Projekty ogólnomiejskie mogą z jednej strony być „miękkie”, czyli dotyczące zajęć sportowych i kulturalnych. Dofinansowanie na nie może wynieść do 300 tysięcy złotych. Natomiast w przypadku projektów „twardych”, związanych z remontem, budową czy modernizacją czegoś, maksymalna kwota to 1 milion 200 tysięcy złotych. Ponadto mamy do wykorzystania 300 tys. zł na projekty w każdej dzielnicy.
Budżet obywatelski to nie tylko sukcesy
– Zgłaszaliśmy już kilka projektów. W 2018 roku miały być realizowane dwa z nich, między innymi „Zalew Zemborzycki dla aktywnych”. Polegał on na ustawieniu nad akwenem ławek i map rowerowych. Został on zrealizowany dopiero teraz. Ale jestem bardzo zadowolony z jego efektów. Mieszkańcy też się cieszą. Mówili nam, że w końcu coś się nad Zalewem dzieje, po raz pierwszy od 10 lat – opowiada Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego. – Drugi projekt zakładał ustawienie stacji napraw rowerów. Początkowo nie zgłosił się żaden wykonawca. A już po wybraniu firmy, zażądała ona dodatkowych środków. I jest problem z realizacją.
– Oczywiście budżet obywatelski to nie tylko sukcesy – przyznaje Piotr Choroś. – Dzieje się tak ponieważ jest to dość złożony, długi proces. W pierwszej połowie roku przygotowywane są projekty, głosowanie nad nimi odbywa się pod koniec roku, a te pomysły realizowane są dopiero w następnym. Dlatego też często ceny materiałów budowlanych nie odpowiadają takim, które były w chwili zgłaszania projektu. Skutkuje to tym, że projekty muszą być „obcinane”, realizowane we fragmentach, a czasami, pomimo powtarzanych przetargów, nie udaje nam się wybrać w danym roku wykonawcy. Takim sztandarowym przykładem projektu, który przez kilka lat czeka na realizację, jest skatepark na Rusałce. Mam nadzieję, że kiedy zostanie on w tym roku szczęśliwie zakończony, będzie takim „pomnikiem” budżetu obywatelskiego.
Projekt warto jednak zgłosić wcześniej
– Z perspektywy autora widzę problem, że projekty są co roku numerowane według kolejności zgłoszeń. Sprawia to, że te, które znajdą się na początku listy, są bardziej przez mieszkańców dostrzegane. Jeśli mamy 120 projektów, już przy 30 nie chce nam się „iść” dalej. Powoduje to, że ci, którzy zgłoszą na ostatnią chwilę, zawsze są w mniej korzystnej pozycji – stwierdza Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego.
Zainteresowanie jest duże
– W tej chwili mam zgłoszonych już ponad 100 projektów. To podobnie jak w tamtym roku. Liczymy, że ostatniego dnia bardzo dużo ludzi złoży swoje propozycje. Zwłaszcza, że w naszym systemie widzimy, iż tych tworzonych jest całkiem, całkiem sporo – dodaje Anna Machocka.
Projekty można składać na stronie obywatelski.lublin.eu, a dodatkowe informacje o tym, jak to zrobić, można znaleźć TUTAJ.
Głosowanie mieszkańców Lublina na projekty, które powinny być zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego, odbędzie się na przełomie września i października.
SuPer / opr. ToMa
CZYTAJ TAKŻE: Budżet Obywatelski w Lublinie: ostatni dzień na zgłoszenie projektu