O procesach demokratycznych, które rozpoczęły się 30 lat temu w Europie Środkowo-Wschodniej, rozmawiają w Lublinie historycy i politolodzy. Debata jest częścią „Szkoły Wyszehradzkiej”.
Organizatorzy podkreślają, że trzy dekady temu rozegrały się wydarzenia, które zmieniły tę część świata i do tej pory budzą spory wśród historyków, jak i zwykłych obywateli.
– Od dekompozycji ZSRR rozpoczęły się zmiany, które umożliwiły otwarcie się byłym „demoludom” na demokrację i wprowadzenie zmian – mówi koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie Michał Dworski: – W każdym kraju przebiegało to różnie – w Polsce mieliśmy obrady okrągłego stołu, na Węgrzech – trójkątnego stołu, a w Czechosłowacji była aksamitna rewolucja. Z kolei w Jugosławii ta zmiana miała bardzo krwawy efekt w postaci wojny domowej. W Rumunii też bardzo szybko rozprawiono się z reżimem.
W południe rozpoczęła się debata z udziałem prof. UMCS Wojciecha Sokoła, prof. KUL Mieczysława Ryby oraz dr Łukasza Lewkowicza.
Konferencja „Jesień Narodów – 30-lecie demokratycznych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej” odbywa się w sali kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
PaSe (opr. DySzcz)
Fot. Wydarzenie FB