2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-czerwone barwy oraz ich znaczenie znają wszyscy Polacy, a przynajmniej powinni. W Lublinie święto flagi państwowej obchodzono bardzo uroczyście. Flagi wciągnięto ceremonialnie na trzy maszty: na placu Litewskim, przy lubelskim ratuszu oraz przed urzędem wojewódzkim.
– Czujemy się dumni z tego, że jesteśmy Polakami. To znaczy, iż jesteśmy świadomi ponad 1050-letniego dziedzictwa narodu polskiego i tego, że żyjemy tu i teraz w wolnym państwie. Możemy się rozwijać w wolności, dlatego że przez te 1050 lat, pod barwami biało-czerwonymi miliony ludzi oddawały życie za Ojczyznę – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
– Kolor biały wywodzi się od polskiego herbu, to jest orła białego i Pogoni, czyli godła Wielkiego Księstwa Litewskiego. Natomiast czerwień pochodzi od koloru tarczy herbu polskiego, ale również i litewskiego – wyjaśnia Tadeusz Sobieszek, członek komisji heraldycznej przy ministrze spraw wewnętrznych. – Barwa biała nawiązuje do pięciu cnót: niewinności, niepokalaności, pokory, czystości, uczciwości. Natomiast barwa czerwona nawiązuje do dwóch: męstwa i dzielności.
– Jeśli chodzi o dokładne odwzorowanie barwy czerwonej, jest z tym pewien problem. Obecnie jest to kolor cynobrowy z karmazynem i amarantem. Barwa te jest określona w ustawie. Dlatego wykonawca flagi powinien się dokładnie zastosować do zawartego tam wzoru – dodaje Tadeusz Sobieszek.
– To święto przypomina przede wszystkim, że pod tą flagą ginęli ci, którzy wywalczyli nam niepodległość. W Polsce dzisiaj emocje związane z flagą są pokazywane w takim samym stopniu, jak w Stanach Zjednoczonych. Od przedszkolaka do dorosłego wszyscy tam uczestniczą w uroczystościach przypominających o symbolach narodowych – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. – To nasi rodacy, których jest poza granicami ojczyzny ponad 20 milionów, często nas uczą, jak kultywować kulturę i mowę ojczystą. Flaga jest jednym z elementów naszej tożsamości i dlatego warto ją czcić w ten symboliczny dzień, połączony z Dniem Polonii – stwierdza Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest obchodzony w Polsce od 15 lat. Chociaż to święto państwowe, ustawowo nie jest dniem wolnym od pracy.
MaTo / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski
CZYTAJ TAKŻE: W Dniu Flagi pamiętajmy o znaczeniu barw narodowych
CZYTAJ TAKŻE: Prof. Wierzbicki: Flaga wyraża wspólnotę i dostarcza emocjonalnej więzi
CZYTAJ TAKŻE: Wyjątkowy spot, wyjątkowe przesłanie. IPN świętuje 2 maja