Pomimo że kasztany jeszcze nie zakwitły, rozpoczęły się matury. Tegoroczni abiturienci w poniedziałek, 6 maja pisali egzamin z języka polskiego.
Przed otwarciem arkuszy, jak zwykle trwała „giełda” tematów, dotycząca tego, jaka lektura może znaleźć się w zadaniu otwartym, czyli wypracowaniu. Przed egzaminem maturzyści spodziewali się przede wszystkim „Pana Tadeusza”, „Lalki” i „Wesela”.
CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy dzień matur. Uczniowie mierzą się z językiem polskim
Te przewidywania się nie sprawdziły, ale uczniowie nie narzekali na temat. – Pisałem o tym, czym dla człowieka jest wolność. Do tego tematu był fragment „Dziadów”. Tak przeczuwałem i powtórzyłem. Poszło chyba dobrze – mówią maturzyści, z którymi rozmawiał reporter Radia Lublin.
Jak stwierdzają abiturienci, strajk nauczycieli nie przeszkodził im zbytnio w przygotowaniu się do egzaminu dojrzałości. – Trochę poprzeszkadzał, a trochę dał czasu do nauki, więc są dobre i złe tego strony. Mogłam się pouczyć, powtórzyć parę rzeczy. Wiem, że część osób wolałaby przygotowywać się do matury wspólnie z nauczycielem, ale sądzę, że jesteśmy na tyle dojrzali, że możemy to zrobić samodzielnie.
– Uczniowie mówią, że dzięki strajkowi lepiej się nauczyli, niż gdyby musieli chodzić do szkoły. Mogli skoncentrować się na przedmiotach egzaminacyjnych, a nie rozdrabniać się na inne – potwierdza Zbigniew Jakuszko, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.
Przed rozpoczęciem matur pojawiły się ostrzeżenia o możliwości pojawienia się alarmów w sprawie podłożenia ładunków wybuchowych na terenie szkół, w których odbywa się matura.
CZYTAJ TAKŻE: Matury: CBŚP ostrzega przed alarmami bombowymi
Jednak w lubelskich szkołach raczej nie było w związku z tym, jakiś wyjątkowych obostrzeń. – Osoby postronne nie mogły wejść na teren szkoły, ale tak działo się zawsze – mówi Stanisław Stoń, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie.
Egzamin odbywa się spokojnie. – Matury na Lubelszczyźnie przebiegają bez problemów. Do kuratorium oświaty nie dotarły żadne informacje o jakichkolwiek zakłóceniach podczas egzaminu dojrzałości – zapewniła Jolanta Misiak, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Myślę, że w ciągu kolejnych dni matury będą też przebiegały zgodnie z harmonogramem.
Egzamin z języka polskiego pisało na Lubelszczyźnie 20 tysięcy maturzystów. Po raz pierwszy do egzaminu dojrzałości przystąpiło w województwie 16 tysięcy 368 abiturientów. Oprócz tego matury w naszym województwie pisało około 4 280 „poprawkowiczów”.
We wtorek zostaną przeprowadzone matury pisemne z matematyki, a w środę z języka angielskiego. Do egzaminu z tego języka przestąpi ponad 15500 uczniów z województwa lubelskiego. Zaledwie 1000 maturzystów zdecydowało się na egzamin z języka rosyjskiego, a 660 z niemieckiego.
9 maja rozpoczną się egzaminy ustne. Tegoroczne matury potrwają do 25 maja.
JZoń / opr. ToMa
CZYTAJ TAKŻE: Lech Sprawka o rozpoczynających się maturach i sytuacji w polskiej oświacie
Fot. Piotr Michalski