Murale nawiązujące do tatarskiej przeszłości Studzianki powstają na trzech przystankach autobusowych w tej malowniczej miejscowości w powiecie bialskim. Projekt skierowany jest szczególnie do młodego pokolenia i turystów, ale również mieszkańców regionu.
– W naszej miejscowości od kilku dni powstają malowidła wielkoformatowe na przystankach autobusowych. Są to elementy nawiązujące do tradycji i przeszłości tatarskiej Studzianki. Motywy przewodnie to: rzeka i kajaki oraz mapa i rybacy – wymienia historyk Łukasz Węda, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, organizator przedsięwzięcia. – Nie mogło zabraknąć także studni jako symbolu miasteczka.
– Mieszkańcy zajęli się przygotowaniem przystanków. Trzeba było m.in. zdrapać starą farbę. Artysta miał już gotowy obiekt – wyjaśnia Wiesław Węda. – Jedno z malowideł przedstawia króla Jana III Sobieskiego, który swoim dekretem nadał ziemię Tatarom. Jest tutaj także np. meczet.
– Murale są fantastyczne. Wszyscy się nimi zachwycają – podkreśla Mirosława Jaśkiewicz, mieszkanka Studzianki. – To atrakcja turystyczna. Wiele osób przyjeżdża tutaj i robi sobie zdjęcia na ich tle. To coś, co nas wyróżnia.
– Tutejsi mieszkańcy są zorganizowani, a w miasteczku wiele się dzieje – podsumowuje Renata Syrytczyk, która pracuje w jednym ze sklepów w Studziance. – Dobry przykład to muralowe przystanki. Tu podziwiać można historię oraz dziedzictwo naszej miejscowości.
Autorem murali jest Grzegorz Puczka z Terespola.
Projekt jest realizowany w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi” ze środków Fundacji Orlen „Dar Serca”. Kwota wsparcia wynosi 7,5 tysiąca złotych.
MaT / opr. MatA
Fot. materiał nadesłany