Niezwykłe upamiętnienie Marszałka. W Międzyrzecu Podlaskim stanęła ławeczka Piłsudskiego

laweczka 1

Ławeczkę Marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięto w Międzyrzecu Podlaskim. – Pomnik ma upamiętniać stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także nawiązywać do wydarzeń z dziejów miasta, czyli „krwawych dni Międzyrzeca” 16 listopada 1918 roku – mówi inicjator przedsięwzięcia, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Duszek.

W nocy 16 listopada 1918 roku, w reakcji na rozbrojenie niemieckiego garnizonu miasta, niemieccy żołnierze zamordowali 22 w Międzyrzecu Podlaskim co najmniej 44 osoby – w tym 22 członków Polskiej Organizacji Wojskowej. – Chcielibyśmy w postaci Ławeczki Marszałka Józefa Piłsudskiego upamiętnić również tych młodych polskich żołnierzy, którzy zastali podstępnie zamordowani, już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika list premiera Mateusza Morawieckiego z podziękowaniami za tą inicjatywę odczytał poseł Marcin Duszek, a list ministra obrony narodowej Mariusz Błaszczaka odczytał generał dywizji Jarosław Gromadziński, dowódca nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Siedlcach.

Współinicjatorem budowy pomnika był proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, ks. Józef Brzozowski.

W czasie uroczystości Marcin Duszek został odznaczony Krzyżem Zasługi za wspieranie Środowisk Dzieci Wojny, natomiast ks. Józef Brzozowski otrzymał Honorowy Medal za Zasługi.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego jest wykonany z brązu w skali 1:1. Znajduje się przy ulicy Łukowskiej. Środki przeznaczone na jego budowę, w wysokości 80 tys. złotych, pochodziły ze zbiórki publicznej.

MaT / opr. ToMa

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version