Uczniowie szkół w Tomaszowie Lubelskim i Krasnobrodzie mogą już cieszyć się z nowoczesnych pracowni biologicznych. To efekt konkursu dla szkół podstawowych organizowany dla uczczenia 25-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie pod hasłem „25 na piątkę z plusem!”.
Wpłynęło prawie 100 prac związanych z ochroną środowiska. Film przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim zajął pierwsze miejsce.
– W ramach konkursu uczniowie szkół podstawowych wykazali się wiedzą na temat ochrony środowiska – mówi Tomasz Zieliński, poseł na Sejm i pomysłodawca projektu. – Po przygotowaniu materiałów dotyczących wyposażenia pracowni okazało się, że potrzeba 35 tysięcy, by mogła działać zgodnie z podstawą programową.
Praca, która zaowocuje w przyszłości
– Pracownia spotyka się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów i to pewnie zaowocuje w przyszłości – wiedzą w zakresie ochrony środowiska i rozwojem talentów medycznych – zaznacza Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.
– Uczniowie musieli nakręcić film przedstawiający wszystkie działania prowadzone przez szkołę w zakresie edukacji ekologicznej – przyznaje Monika Żur, kuratorium oświaty w Lublinie, delegatura w Zamościu. – Była ogromna różnorodność, a jury było pod wrażeniem kreatywności i działań uczniów.
– Stworzyliśmy film ukazujący rozdawanie ulotek o zakazie palenia śmieci. Młodsze dzieci sadziły drzewa – przyznaje Katarzyna Kobiałka, uczennica V klasy. – Byliśmy też w oczyszczalni ścieków.
– Nasza szkoła z entuzjazmem przystąpiła do konkursu. Wszyscy wiemy, że Krasnobród to serce Roztocza, mieszkamy w otoczeniu pięknej i bujnej przyrody i poniekąd jesteśmy skazani na działania ekologiczne – przyznaje Elżbieta Działa, Szkoła Podstawowa w Krasnobrodzie. – Pracownia biologiczna nam w tym pomoże.
Pracownia na miarę czasów
– Pracownia jest duża i wyposażona jest przedmiotami, które pozwolą nam się więcej nauczyć o środowisku – zaznacza Hanna Stefanik, uczennica klasy V.
– Dzieci mogą robić doświadczenia, namacalnie sprawdzić budowę oka, ucha, komórki, obserwować preparaty pod mikroskopem. Pracownia wyposażona jest w multimedialną część – mówi Renata Śrutwa-Krupa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim.
– Zależało nam, aby były to nowoczesne materiały, z których dzieci będą chciały korzystać – zaznacza Grzegorz Grzywaczewski, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. – Wszystko co można zobaczyć i dotknąć to zupełnie inny rodzaj edukacji.
– Nie ma umiejętności bez wiedzy – mówi Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. – Każdy z nas, a szczególnie młody człowiek, dużo lepiej uczy się i poznaje nowe rzeczy poprzez zaangażowanie emocjonalne i działanie. Dzięki wyposażonym pracowniom jest taka możliwość, więc wiemy, że szkoły zyskały bardzo dobre narzędzia, by uczyć lepiej.
Kolejnym efektem współpracy Lubelskiego Kuratorium Oświaty z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie będzie Program stypendialny pod nazwą „Lokalny lider wiedzy i ochrony środowiska” dla uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych na terenie województwa lubelskiego.
AlF
Fot. Aleksandra Flis