Tablica ku czci księcia Konstantego Bazylego Ostrogskiego w 450. rocznicę podpisania Unii Lubelskiej została odsłonięta przy cerkwi przy ul. Ruskiej w Lublinie. Książę był fundatorem Katedralnej Cerkwi Lubelskiej Przemienienia Pańskiego.
Uroczystość poprzedziła Boska Liturgia oraz nabożeństwo żałobne w intencji księcia, które celebrował abp Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.
– Książę Ostrogski był wielką, ale i poniekąd dramatyczną postacią. Był wojewodą kijowskim oraz członkiem Bractwa Prawosławnego w Lublinie – mówi arcybiskup Abel: – Kiedy bractwo podjęło się po pożarze odbudowy tejże świątyni, on swoją majętnością przyczynił się do przyspieszenia budowy. Cieszymy się, że postać księcia Ostrogskiego jest podkreślana i uwidoczniona na tym obrazie, który jest wielkim skarbem dziedzictwa i kultury w naszym Muzeum Lubelskim, czyli „Unii lubelskiej” Jana Matejki. Wraz ze swoim synem widnieje on na tym obrazie jako czołowa postać podpisania przez 450 laty aktu unii.
Jak przypomina prezes Fundacji im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, Anna Radziukiewicz, dzięki staraniom księcia powstała nie tylko cerkiew w Lublinie. – Książę żył na pograniczu wielonarodowej Rzeczpospolitej. Bronił jej granic, ale także zabiegał o zgodę religijną, jako najbogatszy prawosławny magnat fundując nie tylko cerkwie i monastery, ale także kościoły katolickie, zbory protestanckie, a nawet synagogi i meczety.
Odsłonięcie tablicy było jednym z wydarzeń festiwalu Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina. Zakończy go wieczorny koncert galowy w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Na scenie wystąpią chóry z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski. Początek o godzinie 18.00.
PaSe (opr. DySzcz)
CZYTAJ TAKŻE: Najwyższe odznaczenia Kościoła prawosławnego wręczone w Lublinie
Na zdj. odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci księcia Konstantego Bazylego Ostrogskiego, Lublin, 19.05.2019, fot. Mirosław Trembecki