W Lubelskiem jest zatrudnionych ponad 3100 pracowników opieki społecznej. Z tego około 1200 to pracownicy socjalni. Zdaniem wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka ich postulaty zwiększenia pensji są słuszne, ale należy pamiętać o tym, że zarobki pracowników opieki społecznej są zależne od kondycji finansowej samorządu.
– Są takie gminy, w których zasadnicze wynagrodzenie pracowników pomocy społecznej wynosi ok. 2 tys. zł brutto, a nawet poniżej, ale są takie gminy w województwie, gdzie to średnie wynagrodzenie wynosi blisko 4 tys. zł. Ta rozpiętość jest bardzo duża i wymagająca pochylenia się nad postulatami tych, którzy zarabiają rzeczywiście bardzo mało. Ale jest to postulat przede wszystkim pod adresem pracodawcy i organu prowadzącego, którym jest jednostka gminy i powiatu – stwierdził Przemysław Czarnek.
Jedną z możliwości zwiększenia zarobków pracowników opieki społecznej są pieniądze przeznaczane przez rząd na obsługę programów takich jak „Rodzina 500 plus” czy „Dobry Start”. Te pieniądze przekazywane są gminie, która decyduje o ich dalszym rozdysponowaniu.
MaK / opr. ToMa
Fot. Magdalena Kowalska