Rozięcin: ośrodek ożywi dawną kulturę i tradycję

plakat 2 1

W Rozięcinie, w gminie Wojsławice powstał Ośrodek Dawnych Kultur i Tradycji. Jest to jeden z elementów projektu pod nazwą „Na szlaku kultur i tradycji ziemi wojsławickiej. Ochrona i wykorzystanie dziedzictwa kulturowego Gminy Wojsławice”, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

– Oprócz ośrodka remontujemy zabytkową synagogę w Wojsławicach oraz byłą szkołę w Majdanie Ostrowskim, gdzie powstanie Ośrodek Trzech Kultur – wyjaśnia Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice. – Pomysł utworzenia tych nowych podmiotów kulturalnych zrodził się podczas poprzedniej kadencji samorządu gminnego. Chcieliśmy, aby te zabytkowe obiekty zostały odnowione, wyremontowane i służyły naszej społeczności.

Wcześniej w budynku Ośrodka Dawnych Kultur i Tradycji mieściły się najpierw szkoła i klub rolnika, a później dom kultury. – Jednak nic się tam już w zasadzie nie działo. Szkoda było tego budynku, który niszczał. Powstał pomysł napisania projektu, żeby go odremontować – stwierdza Tomasz Florek, sołtys Rozięcina.

– Nazwa ośrodka jest adekwatna do działań, które będą tam realizowane – informuje Sylwia Jasiuk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach. – Chcemy przywrócić dawne tradycje, które już zanikają. Pragniemy je odświeżyć, pokazywać i zarażać nimi dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Dotyczy to nie tylko mieszkańców, ale i turystów, którzy przyjadą do nas z innych regionów Polski.

– Wyremontowany budynek dawnego Wiejskiego Domu Kultury w Rozięcinie stanie się miejscem ożywiania kultur i tradycji ziemi wojsławickiej. Będą w nim realizowane pokazy dawnych zawodów, umiejętności, rękodzieła ludowego, inscenizacje dawnych obrzędów i zwyczajów. Będą też organizowane festyny etnograficzne i warsztaty dawnej kuchni – dodaje Henryk Gołębiowski. – To poprawi na pewno nasz potencjał turystyczny. Mamy na terenie gminy wiele ciekawych miejsc, jesteśmy historycznym miasteczkiem trzech kultur.

Jak mówi Sylwia Jasiuk w stworzenie Ośrodka Dawnych Kultur i Tradycji zaangażował się cały Rozięcin. – W całej miejscowości było pospolite ruszenie. Na wyposażenie ośrodka otrzymaliśmy kilkadziesiąt eksponatów: starych szaf, łóżek, pierzyn, sprzętu kuchennego. Zbieraliśmy też zdjęcia i opowieści mieszkańców. Zostały one spisane i nagrane. W ośrodku będą więc „opowieści z walizki”. Do starej walizki powkładamy zdjęcia i będzie możliwość odsłuchania relacji mieszkańców.

Oficjalne otwarcie Ośrodka Dawnych Kultur i Tradycji już w najbliższy weekend – 1 i 2 czerwca. W sobotę odbędą się warsztaty kulinarne, zaś w niedzielę, w nawiązaniu do Dnia Dziecka, pojawią się dawne gry i zabawy, również te z młodości naszych dziadków. Początek wydarzenia w sobotę o godzinie 10.00

KraJ / opr. ToMa

Fot. www.wojslawice.eurzad.eu

Exit mobile version