Technologie OZE w Zespole Szkół w Ostrowie Lubelskim

Politechnika Warszawska, firma z branży Odnawialnych Źródeł Energii, powiat lubartowski i gmina Ostrów Lubelski podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy kształceniu specjalistów instalatorów OZE. W Zespole Szkół w Ostrowie Lubelskim, który do tej pory kształcił w zawodach mechaniczno-górniczych powstać ma klasa której uczniowie uczyć się będą zwodu instalatora OZE. Na rynku zapotrzebowanie na tego typu pracowników jest ogromne.

List intencyjny podpisano w obecności wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, który chwalił pomysł. – Najważniejsza jest po pierwsze współpraca, która ma doprowadzić do ożywienia szkoły, która w swoim czasie miała nawet 800 uczniów. Dziś ma 200, a potencjał ogromny. Branża związana z odnawialnymi źródłami energii rzeczywiście może się rozwijać i w związku z tym potrzebujemy ludzi wykształconych w tej dziedzinie – powiedział wojewoda.

– Inicjatywa polega na tym, że dzisiaj w Polsce już brakuje około 30 tysięcy instalatorów, którzy mogliby montować instalacje fotowoltaiczne, a za chwilę ładowarki samochodowe. Chcielibyśmy rozwinąć razem z politechniką, gminą i ze starostwem dwie formy działalności – jedna to 2-tygodniowe szkolenia dla dorosłych, takie przysposabiające praktycznie do zawodu, a druga – od września 2020 roku uruchomić 2-letnie szkoły zawodowe dla instalatorów OZE ponieważ na rynku jest gigantyczne zapotrzebowanie na tych fachowców. Dzisiaj wykształcony instalator OZE zarabia około 10 – 12 tysięcy złotych miesięcznie – mówi Bartłomiej Steczowicz, założyciel i prezes spółki Teraz Energia, która jest partnerem porozumienia i będzie wspierać merytorycznie klasy OZE w Ostrowie Lubelskim.

– Patrząc na to, co się dzieje w świecie, ta dziedzina naprawdę się rozwija. Bardzo potrzebujemy osób które się na tym znają. Politechnika Warszawska, to jedna z najlepszych uczelni w Polsce i wydaje mi się, że dzięki naszej współpracy renoma szkoły będzie większa – twierdzi Ewa Zybała, starosta lubartowski.

– Na pewno będziemy wspomagać, na pewno będziemy zainteresowani tym, aby najlepsi z absolwentów trafiali również w gmachy naszej uczelni. Nie jest tajemnicą, że Polska przeżywa kryzys demograficzny, a co za tym idzie zmniejsza się ilość studentów. Ta fala do największych uczelni publicznych jeszcze nie dociera, one odczują to na końcu, natomiast wyprzedzając ten cały proces, podejmujemy się takich inicjatyw jak współpraca ze szkołami średnimi, aby przygotowywać najlepszych uczniów, dawać im możliwość studiowania na najlepszych polskich uczelniach – dodaje Krzysztof Wieczorek, pełnomocnik rektora Politechniki Warszawskiej.

Pierwsze kursy dla instalatorów OZE mogą zostać uruchomione w Ostrowie Lubelskim już od nowego roku szkolnego.

JPi / opr. SzyMon

Fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version