To będzie święto języka polskiego. Organizatorzy zdradzili plany na V edycję Festiwalu Stolica Języka Polskiego

20190506 121224

Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Marcin Wicha, o. Tomasz Dostatni – to tylko niektóre z osób, które zobaczymy i usłyszymy podczas V edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Przedstawiciele władz Szczebrzeszyna i Zamościa wraz z organizatorami przekazali pierwsze informacje na temat wydarzenia, które co roku przyciąga wybitnych artystów, dziennikarzy i miłośników literatury z całej Polski. A wszystko to w wyjątkowej roztoczańskiej scenerii.

– To dla nas wielkie wydarzenie. Miasto i gmina Szczebrzeszyn jest to miasto trzech kultur. Mamy synagogę, cerkiew, mamy kościoły rzymsko-katolickie i kulturę języka polskiego. Tworzymy naprawdę ogromna przestrzeń dla ludzi miejscowych, ale i tych z zewnątrz. Wytwarza się coś wspaniałego. Poprzez to, że ludzie z telewizji, z pierwszych stron gazet idą po naszych ulicach, kłaniamy się sobie, wspólnie robimy zakupy. To coś co łączy – mówi burmistrz Szczebrzeszyna, Henryk Matej.

– Tegoroczny festiwal po raz kolejny odbędzie się na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Szczebrzeszynie. Jest to promocja nie tylko dla samego miasta, ale dla całej Zamojszczyzny, jest reklamą walorów historycznych, kulturowych i przyrodniczych – mówi Witold Marucha, wicestarosta zamojski.

– Festiwal to przede wszystkim spotkania z wyjątkowymi osobami – stwierdza Sławomir Kalita, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie.

– Bez niepotrzebnej skromności możemy powiedzieć, że nasza intuicja zawiodła nas do w tej chwili jednego z największych festiwali literackich w Polsce. Szczebrzeszyn jest obecnie w gronie naprawdę docenianych imprez. Piąta edycja wydarzenia jest pod znakiem Brzechwy, który był z miastem związany. Obok niego będziemy wspominać Annę Świrszczyńską, poetkę docenianą już za życia przez Czesława Miłosza. Poświęcimy jej koncert oraz czytanie i spotkania. Będziemy też rozmawiać o języku. Skoncentrujemy się na temacie „prosty język”  – tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu, Piotr Duda.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa polskich ilustratorów. Szczegółowy harmonogram poznamy w czerwcu. W tym roku festiwal odbędzie się między 5 a 11 sierpnia. Ostatniego dnia przeniesie się do Zamościa.

Muzyczne akcenty tegorocznego festiwalu to Voo Voo i Trebunie Tutki z projektem „Tischner” oraz artystka jazzowa Monika Borzym z albumem poświęconym Annie Świrszczyńskiej. Miłośnicy literatury będą mogli wziąć udział w spotkaniach poświęconych twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Janusza Głowackiego, Stanisława Grzesiuka, Franza Kafki oraz Marcela Prousta. Nie zabraknie także aktorów czytających wybrane utwory literackie, jednak ich nazwiska poznamy wkrótce.

AlF / opr. SzyMon

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version