Szczęśliwa rodzina, bezpieczny dom – to hasło jutrzejszego (30.05) pikniku w Chełmie z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Jest ono szansą dla dzieci, które z różnych względów nie mogą być wychowywane przez rodziców biologicznych. To dzień nie tylko rodziców, ale także dzieci, którym dali bezpieczny dom.
Kim jest rodzina zastępcza?
– Rodziną zastępczą mogą zostać osoby, które spełniają kryteria określone w ustawie – wyjaśnia Katarzyna Sokołowska, dyrektor chełmskiego MOPR. – Może to być małżeństwo lub samotna osoba, która decyduje się na takie wsparcie dla dzieci. Najważniejsze są chęci. Osoba ta w przeszłości nie mogła być pozbawiona praw rodzicielskich, powinna posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Każdą sprawę badamy indywidualnie. Powiat, z mocy ustawy, zobowiązany jest do organizowania na swoim terenie pieczy zastępczej. Dzieci, które do nas trafiają, nie mogą z różnych powodów wychowywać się w swojej biologicznej rodzinie. Sytuacje są bardzo skomplikowane, indywidualne i bardzo trudne. Dzieci te mają alternatywę – mogą trafić do instytucjonalnej pieczy zastępczej lub do rodziny zastępczej. Wszyscy wiemy, że wychowanie w rodzinie ma większą wartość niż wychowanie w pieczy. Staramy się żeby takie dzieci po swoich przeżyciach, traumach jakich doznały w rodzinach biologicznych, z powodu których zostały im odebrane, miały jak najlepsze miejsce i start w życiu. Umieszczamy je w rodzinach zastępczych: spokrewnionych lub niespokrewnionych, zawodowych lub staramy się o miejsca w rodzinnych domach dziecka. Na terenie Chełma mamy taki tylko jeden, a wciąż zachęcamy do tworzenia wsparcia.
Rodzina 13-osobowa
– 3 lipca minie 13 lat od kiedy tworzymy rodzinę zastępczą – mówią Bogumiła i Henryk Skrzypkowscy. – Zaczęło się od Ani, która jest dzieckiem porzuconym z zespołem Downa, do 7. roku życia mieszkała w domu małego dziecka w Gdańsku. Od niej się zaczęło, wciąż utrzymywaliśmy kontakt z tamtejszą placówką, pani dyrektor dzwoniła, w końcu trafiła do nas trójka i stworzyliśmy specjalistyczną rodzinę zastępczą, która ma prawo opiekować się dziećmi niepełnosprawnymi. Cała trójka to dzieci porzucone, z zespołem Downa i wszyscy mieszkają u nas. Sytuacja była również trudna dla naszych dzieci, których mamy pięcioro, ale powoli wszystko się udało.
– Do Chełma trafiliśmy z racji mojej pracy jako pastora, już wtedy byliśmy rodziną zastępczą specjalistyczną, później staliśmy się rodzinnym domem dziecka – dodaje Henryk Skrzypkowski. – Obecnie mamy 9 przysposobionych dzieci, w tym 3 niepełnosprawnych, do tego 2 dzieci biologicznych i nas 2, więc na co dzień jest nas w domu 13 osób.
Jak stworzyć rodzinę?
– Każda zgłoszona chęć stworzenia rodziny zastępczej będzie przez nas indywidualnie rozpatrywana. Nie ma tu żadnych grupowych odniesień. Informacje można uzyskać w Zespole pieczy zastępczej mieszczącym się przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie – dodaje Katarzyna Sokołowska.
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego to doskonała okazja do rozmowy nie tylko z rodzinami, ale także z kandydatami na rodziny zastępcze.
Piknik odbędzie się jutro w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Ogrodowej. Początek o godzinie 11.00.
KraJ
Fot. pixabay.com