Wykładowcy i studenci rozmawiają w Lublinie o dziejach bankowości w Polsce i na świecie – o instytucjach finansowych, kredytach celnych i przestępczości skarbowej.
– Bankowość centralna to był jeden z najważniejszych momentów w historii świata – mówi dyrektor lubelskiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego Ilona Skibińska-Fabrowska: – Bank centralny powstał dlatego, że gospodarka rozwijała się dynamicznie i pieniądz kruszcowy, czyli monety wybijane ze srebra i złota, okazał się niewystarczający. Pieniądz kruszcowy miał wiele zalet i jedną podstawową wadę: emisję ograniczoną złożami kruszcu. A gospodarka się rozwijała, zawierano coraz więcej transakcji, rozwijał się handel. Żeby obsłużyć te transakcje, potrzebny był nowoczesny pieniądz. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie gospodarki było wymyślenie pieniądza papierowego.
Okazją do zorganizowania konferencji były trzy okrągłe rocznice powstania banków centralnych w Polsce i na świecie: 350. rocznicy powstania pierwszego banku centralnego na świecie, 190. rocznica utworzenia Banku Polskiego oraz 20. rocznica powstania Europejskiego Banku Centralnego.
MaTo (opr. DySzcz)
Fot. Tomasz Maczulski