Wiemy, jak będzie wyglądać wystawa stała w Muzeum w Sobiborze

Konkurs na projekt wystawy stałej dla Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze rozstrzygnięty. W sumie wpłynęło 8 projektów z całej Polski. Wygrała firma „Kłaput Projekt” z Warszawy.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone dzisiaj (21.05), podczas uroczystości w Państwowym Muzeum Na Majdanku. W maju 2012 roku Muzeum w Sobiborze stało się oddziałem tej placówki.

– Nagrodzony projekt to centralna gablota oraz ściany, na których będą prezentowane plansze – opisuje Piotr Lewicki, krakowski architekt, przewodniczący Sądu Konkursowego. – Wybraliśmy pracę, która zaproponowała jedną centralną gablotę zawierającą lokalizację artefaktów, a wokół niej ustawiono betonowe ściany wydzielające przestrzenie poszczególnych segmentów wystawy. Uznaliśmy, że praca ta w sposób syntetyczny dokonuje podziału przestrzeni sali wystawowej na poszczególne segmenty. Uznaliśmy, że centralna oś, którą stworzyła zaproponowana przez autorów gablota, jest interesującym zabiegiem architektonicznym i wygodnym elementem do ekspozycji tego co jest najcenniejsze – dodaje.

– Jest to konkurs o charakterze formalnym, więc musimy odczekać 15 dni – przyznaje dr Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku. – Po tym czasie wypłacimy nagrody i przystępujemy do podpisania umowy z laureatem. Umowa ma zakończyć się wykonaniem projektu przygotowawczego. Pozwoli nam to ogłosić przetarg na budowę wystawy jeszcze w tym roku. Założyliśmy, że wystawa zostanie zrealizowana do wiosny przyszłego roku.

– Ekspozycja ma również funkcję edukacyjną, bo mnóstwo osób przyjeżdżających tam nie ma pojęcia czym był Sobibór, II wojna światowa i zagłada – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Lewicki. – Ta praca spełniła nasze oczekiwania, choć wszystkie prace były interesujące. Jako jurorzy nie mieliśmy łatwego wyboru, bo nie było jednej pracy zdecydowanie lepszej. Poziom był wysoki. Także kolejne nagrodzone prace nadawałyby się do realizacji – dodaje.

– Wyróżniona koncepcja rozwiązuje bardzo ważny problem zbyt małej powierzchni ekspozycyjnej – podkreśla Kranz. – Dzięki centralnej gablocie będziemy mogli umieścić dużo więcej muzealiów niż wstępnie planowaliśmy. Doszukuję się w tej gablocie symboliki nawiązującej do szlauchu, czyli drogi, którą pędzono ofiary na zagładę i odgrywa istotną rolę w upamiętnieniu. Droga ta będzie oznakowana powstającym murem – betonową ścianą łączącą budynek wystawy. Łączy to całą ekspozycję, więc jest to ciekawe rozwiązanie i wymusza organizację zwiedzania według naszych wyobrażeń. Nie chcemy, aby zwiedzający gubił się w małej przestrzeni. Nie musi wszystkiego czytać, ale przejść linią, jaką chcemy mu pokazać, aby wyszedł w miejscu umożliwiającym mu zmierzenie się w sensie historycznym.

Obóz zagłady w Sobiborze funkcjonował od maja 1942 roku do października 1943 roku. Został utworzony w ramach akcji „Reinhardt”; prowadzono w nim eksterminację ludności żydowskiej.

Według badań przeprowadzonych przez historyka Roberta Kuwałka, których wyniki opublikowano w 2014 roku, liczba ofiar Sobiboru wyniosła około 170-180 tys. osób.

RMaj / opr. KS

Fot. Wizualizacja Kłaput Project / nadesłane

 

ZOBACZ ZDJĘCIA:
Ogłoszenie wyników konkursu na realizację koncepcji wystawy stałej w Sobiborze

Exit mobile version