Duże i od dawna wyczekiwane zmiany szykują się w zamojskim ogrodzie zoologicznym. Przedstawiciele władz Zamościa oraz zoo podpisali umowę z wykonawcą na rozbudowę jedynego w województwie lubelskim obiektu.
– Ogród zoologiczny, który w ubiegłym roku przyciągnął prawie 210 tysięcy zwiedzających, w stosunku do ruchu turystycznego, który szacujemy na 250 – 300 tysięcy turystów, jak łatwo zauważyć, jest jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą częścią naszej oferty turystycznej, a na pewno najważniejszą dla dzieci i młodzieży. Zauważyliśmy, że zoo, które w wielu miejscach jest niedofinansowane zasłużyło na to, żeby mieć swoją szansę i takim projektem możemy ją zrealizować – mówi prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk.
Długo wyczekiwany projekt obejmuje m.in. wielką ptaszarnię, wybieg dla zwierząt Ameryki Północnej i Środkowej oraz afrykańskich gatunków. To także unowocześnienie zaplecza technicznego. – Zależało nam na utworzeniu stref zoogeograficznych. W strefie południowoamerykańskiej mamy zamiar wybudować budynki przypominające meksykańskie pueblo, będzie potężna woliera, ponad 400-metrów kwadratowych, 20 metrów wysoka dla ptaków drapieżnych, będzie wybieg dla flamingów. W sumie całość stworzy całość myślę, że bardzo interesującą propozycję do zwiedzania, bo będziemy mogli idąc jednym szlakiem przemierzyć trzy kontynenty – mówi dyrektor zamojskiego zoo, Grzegorz Garbuz.
– Dla nas jest to ciekawe wyzwanie żeby sprostać tym wymaganiom. Musimy przystosować materiały tak, żeby całość była atrakcyjna dla zwierząt, a jednocześnie wszystko ma być ciekawe i bezpieczne dla zwiedzających – mówi Czesław Batorski, współwłaściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego INWEX Sp. z o.o. ze Szczebrzeszyna.
W trakcie modernizacji władze zoo i wykonawcy przewidują niewielkie utrudnienia dla zwiedzających, ale zapewniają, że oferta pozostanie bez zmian.
Prace w ogrodzie zoologicznym im. S. Milera w Zamościu wykona konsorcjum firm (Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe INWEX Sp. z o.o. ze Szczebrzeszyna – Lider Konsorcjum i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BUDOMEX Sp. z o.o. z Białej Podlaskiej – partner konsorcjum).
Całkowita wartość projektu wynosi około 30 milionów złotych. Ponad 10 milionów złotych pokryje miasto. Planowany termin ukończenia realizacji projektu to koniec 2020 roku.
AlF / opr. SzyMon
Wizualizacje: „RYSY Architekci Rafał Sieraczyński” / nadesłane