02.06.2019 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

mapa 1

Na zdjęciu mapy z wystawy w Galerii Teatru NN. Fot. Grażyna Lutosławska

„Atlas map pamięci” – wystawa pod takim tytułem czynna jest od czwartku w Galerii Teatru NN w Lublinie. To wystawa map i planów tworzonych przez dawnych mieszkańców miast i miasteczek w Polsce, Białorusi, Ukrainie, Litwie, Mołdawii i Słowacji, którzy w ten sposób starali się ocalić od zapomnienia kształt i charakter swoich miejscowości – zniszczonych lub radykalnie zmienionych w wyniku II wojny światowej i przemian powojennych. O wystawie opowie Piotr Nazaruk. Zajrzymy także do najnowszego numeru pisma Scriptores, w którym znaleźć można m.in. historię radia żydowskiego w Lublinie.

O rozpoczynającym się 13 czerwca w Lublinie wydarzeniu „Dźwięki słów” opowiedzą: Beata Michałkiewicz, Agata Tomasik, Maja Kurczuk, Ewa Dados Jabłońska, Rafał Rola i Jakub Wocial. Na program składają się recitale, musicale, spektakle muzyczne, koncerty i muzyczne zdarzenia uliczne. „Ważne jest dla nas poszukiwanie sensu poprzez muzykę, teatr, słowo oraz spotkanie z ludźmi. Spotykają się tu muzycy, aktorzy, poeci i wokaliści rożnych pokoleń, którzy prezentują szeroki wachlarz brzmień i tematów zachowując estetyczną harmonię” mówią organizatorzy.

Paweł Próchniak, Izabela Dominika Kasperek i Jerzy Sosnowski rozmawiali niedawno w Teatrze Starym w Lublinie o tym, czy istnieje jeszcze kanon literacki. Przywołam fragmenty tego wieczoru w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

„Marleni” wg sztuki Thea Dorn, wraca na scenę Teatru Starego. Będę mieć zaproszenie w prezencie, ale także opowieść reżysera, Mikołaja Grabowskiego i  aktorek: Marlenę Dietrich i Leni Riefensthal zagrały Iwona Bielska i Grażyna Dyląg.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Exit mobile version