100. rocznicę powstania Biskupstwa Polowego uczczono w Lublinie. W uroczystym nabożeństwie w Kościele Garnizonowym wzięli udział wojskowi, kapelani wojskowi oraz mieszkańcy.
– W 1919 roku po raz pierwszy w naszej Ojczyźnie zostało zatwierdzone i zorganizowane duszpasterstwo w Wojsku Polskim – mówi generał biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. – Wcześniej zawsze kapelani towarzyszyli żołnierzom w czasie wypraw wojennych i bitew. Od lutego 1919 roku, kiedy został wyznaczony pierwszy biskup polowy Stanisław Gal on organizuje duszpasterstwo polowe.
– Często powtarzam żołnierzom, że granicą pomiędzy żołnierzem a bandytą jest sumienie – mówi ksiądz kapelan Wojska Polskiego, Andrzej Piersiak. – Bardzo łatwo tę granicę przekroczyć. Kiedy ma się broń w ręce stajesz się jakby Panem Bogiem – to ty decydujesz czy ktoś może żyć, czy można mu to życie odebrać. Bardzo ważne jest, by w takich sytuacjach krytycznych i bardzo trudnych zadziałało sumienie.
Podczas Mszy świętej poświęcono też Kościół Garnizonowy po remoncie.
W Lublinie można również oglądać wystawę „Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego”. Ekspozycja jest prezentowana na ogrodzeniu Polskiego Radia Lublin – od strony ulicy Obrońców Pokoju i Raabego w Lublinie.
MaK
Fot. Piotr Michalski