Rozpoczynają się obchody 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Jako pierwszy ich punkt organizatorzy wymieniają przedstawienie koncepcji Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. O muzeum mówiliśmy w „Aktualnościach”, ale byliśmy też na placu Litewskim, gdzie już dziś powstał obóz szlachty polskiej i jest wiele innych atrakcji. Mówiliśmy, co będzie się działo w kolejnych dniach, aż do 4 lipca, łącznie z niedzielnymi państwowymi uroczystościami, kiedy to w Lublinie zaplanowano między innymi uroczyste spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego Polska – Litwa.
CZYTAJ: Lublin: muzeum opowie tysiącletnią historię Kresów
CZYTAJ: Lublin świętuje 450-lecie Unii Lubelskiej
Narodowe Centrum Kultury to jedna z ważniejszych polskich instytucji kultury, która włącza się w organizację setek przedsięwzięć kulturalnych. Jednym z nich jest festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który już się rozpoczął w Lublinie i potrwa do niedzieli (30.06). Z profesorem Rafałem Wiśniewskim, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury rozmawiał Tomasz Nieśpiał.
CZYTAJ: Prof. Rafał Wiśniewski o misji Narodowego Centrum Kultury
Byliśmy też w Bogdance, gdzie była dziś mowa o nowej linii kolejowej, która ma być szansą na rozwój regionu.
CZYTAJ: Linia kolejowa połączy Bogdankę z Łęczną
Mówiliśmy o pierwszych sekundnikach w naszym regionie oraz o Święcie Ziół.
CZYTAJ: Sekundniki przy sygnalizacji. Nietypowe udogodnienie dla świdnickich kierowców
CZYTAJ: Wraca moda na zioła
W ostatni weekend czerwca byliśmy też w Kazimierzu Dolnym na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
CZYTAJ: Kazimierz Dolny: wielkie święto kultury ludowej rozpoczęte
„Aktualności Polskiego Radia Lublin” prowadziła Iwona Kosior.
Fot. Piotr Michalski