30.06.2019 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

dni lublina 1939

Ostatnie wspólne zdjęcie Franciszki Arnsztajnowej i Józefa Czechowicza. Na fotografii są też m.in.: pierwszy z lewej Wacław Gralewski (obok Józef Czechowicz), pierwszy z prawej Konrad Bielski, w środku, z założonymi rękami Henryk Domiński, przy jego lewym ramieniu Wacław Iwaniuk, z przodu Stefan Wolski. Spotkanie w Sali Obrad Rady Miejskiej w Ratuszu z okazji Dni Lublina, czerwiec 1939 rok. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Czechowicza w Lublinie.

O „staruszce”, jak mówili o niej z szacunkiem i czułością lubelscy awangardziści, o prowadzonym przez nią salonie przy Złotej 2 w Lublinie, o relacji z Józefem Czechowiczem, o „Duszkach”, pierwszej książce sygnowanej przez Związek Literatów w Lublinie – o Franciszce Arnsztajnowej opowie Jarosław Cymerman, kierownik Muzeum Czechowicza. Spróbujemy tą opowieścią namówić do wakacyjnych spacerów śladami lubelskich twórców i do lektury zapomnianych książek.

Rafał Rutkowski prowadzi w Lublinie autorską księgarnię. „Dosłowna” mieści się w Centrum Kultury przy Peowiaków 2. Na kanapie, pod lustrem, w stylowo urządzonym wnętrzu, siadają zapraszani do „Dosłownej” goście – pisarze, poeci. W piątek odbędzie się spotkanie z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim. O tym i nie tylko w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” porozmawiam z Rafałem Rutkowskim.

Premiera oratorium „(po)mosty” z muzyką Piotra Selima i z tekstami Hanny Lewandowskiej odbędzie się w poniedziałek w Bazylice oo Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie. Inspiracją do powstania dzieła jest pięć wartości (przęseł), które były podstawą traktatu Unii Lubelskiej: partnerstwo, harmonia, szacunek, braterstwo i wolność. Wystąpią: Kaja Mianowana, Magdalena Celińska, Małgorzata Nowak, Łukasz Jemioła, Jacek Król, Tomasz Piątek, Ladies Quartet i chór „Kantylena” III LO im. Unii Lubelskiej. O wydarzeniu opowiedzą Hanna Lewandowska i Piotr Selim.

W maju minęła pięćsetna rocznica śmierci Leonarda da Vinci, Czy jego sposób myślenia wyprzedzał tylko czasy, w których żył? Na te pytania w Teatrze Starym odpowiadali prof. Piotr Celiński i prof. Ryszard Kasperowicz. W programie przywołam drugą część spotkania.

Na program tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Exit mobile version